H&M DÜNYA GERİ DÖNÜŞÜM HAFTASI

By  |  0 Comments

H&M çevre adına en son sürdürülebilirlik girişimi olarak büyük bir adım atarak, 18-24 Nisan’ı tüm dünyada geri dönüşüm haftası ilan ediyor ve herkesi global bir moda ve çevre hareketine katılmaya davet ediyor. 2013 yılından bu yana mağazalarında geri dönüşüm için ürün toplayan H&M, Dünya Geri Dönüşüm haftası ile bu konuda farkındalık yaratmayı ve ses getirmeyi hedefliyor. Dünya Geri Dönüşüm Haftasını kutlamak için dünyaca ünlü Sri Lanka’lı sanatçı M.I.A. de çarpıcı bir şarkıcı ve müzik videosu hazırladı. Video hm.com adresinde ve YouTube’da yayına girdi.

2013 yılından bu yana müşteriler kullanmadıkları kıyafetleri ve tekstil ürünlerini, hangi marka ve ne durumda olursa olsun, H&M mağazalarına bırakabiliyor. Bu sayede daha fazla tekstil ürününün çöpe gitmesi engelleniyor. H&M bu duyarlılığa teşekkür etme amaçlı olarak poşet başına hediye çeki sunuyor. H&M, Ürün Toplama’yı başlattığından bu yana 25,000 ton giysi topladı. İki yıl önce geri dönüştürülmüş tekstilden üretilen ilk kıyafetlerini sundu ve modada döngüyü tamamlama konusunda önemli bir adım atıldı. Şimdi ise sadece 1 haftada, 1000 ton ürün toplanacak.

H&M Türkiye de bu heyecan verici hedefe ulaşmak için, Ürün Toplama inisiyatifi ve Dünya Geri Dönüşüm haftası kapsamında İstanbul’da farklı çalışmalara imza atıyor. Nişantaşı, Beyoğlu ve Kadıköy sokakları, üzerinde lokal projenin sloganı olan ‘’Ben Çöp Değilim’’ yazan mesajlarla donatıldı. Tişört ve pantalon şeklinde kesilmiş posterler duvarlara asıldı.

image

Nişantaşı ve Kadıköy sokaklarında pencereden pencereye asılan askılara, kullanılmış kıyafetler asıldı. Kıyafetlerde yine projenin sloganı olan ‘’Ben Çöp Değilim’’ mesajı yer alıyor ve hem posterler hem de askıda mesajlar mikro siteye yönlendirme yapıyor. H&M Türkiye tarafından hazırlanan www.bencopdegilim.com mikro sitesinde, herkes için günlük olarak kullanabilecekleri sürdürülebilirlik ve doğa dostu ipuçları veriliyor. Kolayca uygulanabilecek bu ipuçları bir animasyon serisi ile anlatılıyor.

image

Türkiye’de bir ilk de bu proje ile hayata geçti. Bu projeye özel ilk kez yosun ile mural çalışması denendi. Dünya Geri Dönüşüm Haftası’nın da logosu olan dünya, doğal organik boya ile devasa bir murala dönüştürüldü. Mural, Karaköy ve Kadıköy’de sergileniyor.

Son olarak İstanbul’un merkezi pazarlarında Dünya Geri Dönüşüm Haftası kutlanıyor ve ‘’ben çöp değilim’’ etkinliğinin ne olduğu pazar ziyaretçilerine anlatılıyor. Bomonti organik pazarı, Bomonti bit pazarı, Kadıköy Salı pazarı ve Beşiktaş pazarı 9 Nisan’dan, 23 Nisan’a kadar, H&M’in kurmuş olduğu standlara ev sahipliği yapıyor. Pazar ziyaretçileri geri dönüşüm ve şehir hayatında sürdürülebilirlik konularında bilgilendirilirken aynı zamanda isterlerse kullanmadıkları kıyafetleri pazar standlarına bırakabiliyorlar.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *