İRAN’IN İLK VAMPİR FİLMİ !F ISTANBUL’DA

By  |  0 Comments

İran sinemasının ilk vampir filmi olan “Geceyarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız” (A Girl Walks Home Alone at Night), Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Kısalarıyla pek çok ödül kazanmış İranlı kadın yönetmen Ana Lily Amirpour’un ilk uzunu da olan film, İran’daki Bad City adlı bir hayalet kasabada geçiyor ve bu çivisi çıkmış kasabaya yeni gelmiş gizemli bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Western ve vampir türlerini karıştırıp sonunda etkileyici bir aşk filmine dönüşen “Geceyarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız”, stilistik olarak Jean Vigo, Jean Cocteau, Luis Bunuel gibi yönetmenlerin filmleriyle, konusuyla da kült İsveç vampir filmi “Let the Right One In/Gir Kanıma”yla karşılaştırılıyor. Siyah beyaz çekilen film aynı zamanda, estetiği ve ustaca tasarlanmış sahneleriyle David Lynch dünyasının garip gerçeküstücülüğünü ve Sergio Leone filmlerinin kaynayan gerginliğini bir araya getirdiği yorumlarıyla karşılanıyor.

The New York Times’ın “Pers usülü rock’n roll”, Hollywood Reporter’ın “Muhteşem” olarak tanımladığı “Geceyarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız”, dünyadaki ilk gösterimini Sundance’te yaptı ve gösterildiği her festivalde heyecanla karşılandı.

İş Bankası Maximum Kart ortaklığında düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da, 26 Şubat-1 Mart 2015 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştiriecek.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *