OLA PERSSON ÖZEL RÖPORTAJ

By  |  0 Comments

Bu büyük kahve tutkunuzun sebebi nedir?

15 yılı aşkın bir süredir kahveyle ilgili çalışmalarım olsa da kahve yapımının ne kadar yaratıcı bir süreç olduğunu gördükçe hala hayran kalıyorum. İnsan bu bitkinin nasıl olup da 800’ün üzerinde lezzetin kaynağı olduğunu anlamakta zorlanıyor ama durum tam da bu! Üstelik her geçen gün kahve hakkında daha çok şey öğreniyorum: Kökenleri, yetiştirilme süreçleri…  Liste uzayıp gidiyor. Bu nedenle her zaman keşfedebileceğim yeni bir şeyler olduğunu hissediyorum. Adeta yaratıcılığımı tekrar tekrar kullanabildiğim bir yolculuk içerisinde hissediyorum. İşte bu nedenle kahveye bu kadar tutkunum ve 15 yıl sonra hala kahveyle çalışmak konusunda istekli ve coşkuluyum.

Bir Kahve Uzmanı ne yapar?

Son derece önemli bir iş yaptığını söyleyebilirim çünkü önünüzdeki fincan size ulaşmadan önce kahvenizle en son ilgilenen kişi bir kahve uzmanıdır. İnsanlar, bir kahve çekirdeğinin bitki halinden fincana kadar olan yolculuğundan ve bu arada tazeliğinin korunması için gösterilen büyük özenden genelde habersizdir. İçtiğiniz her bir fincan kahvenin kalitesinin sorumluluğu bir kahve uzmanındadır. Tıpkı NESCAFÉ® Dolce Gusto® makinesinde olduğu gibi…

Yaratıcılık sizin için neyi ifade ediyor?

Benim için yaratıcılık, benzersiz bir şey yaratma özgürlüğüdür. Kendini ifade etme ve düşünme şeklidir. Kahve uzmanlığının yanı sıra müzisyen ve ressam kimliklerine de sahibim ancak hangi alana ilgi duyarsam duyayım hepsinde aynı yaratıcılık seviyesine sahibim. Sürekli farklı düşünmek yoluyla kendimi ifade etmenin yeni yollarını buluyorum.

Bu çalışma sırasında will.i.am’le pek çok ortak noktamız olduğunu öğrenmek beni çok şaşırttı. Sınırları zorlama arzumuz, deneyim ve her gün yeni şeyler öğrenme isteğimiz bu ortak noktalardan bazıları.

En yaratıcı olduğunuz zamanlar hangileri?

Yalnız olduğum zamanlarda daha yaratıcı olduğumu hissediyorum. Bunlar, yeni düşünce şekillerine yönelmem konusunda bana ilham veren konulara eğilmek üzere kendime zaman ayırdığım anlar oluyor.

İlham kaynaklarınız neler?

İlham kaynaklarım o kadar çok ki özel olarak şu insan veya bu şey demek çok zor. Bana ilham veren şey seyahat etmek, diğer ustalarla veya sanatçılarla görüşmek olabilir. Gördüklerim ve duyduklarımdan bir şeyler öğrenmek için sürekli zihnimi açık tutuyorum.

İyi kahvenin sırrı nedir?

İyi kahveye ulaşmak için ilk adım, dünya standartlarında kahve çekirdeklerini seçmekten geçiyor. Fakat mükemmel bir kahve yapmanın sırrı sadece kahve çekirdekleriyle sınırlı değil; harmanlama ve karıştırma yetenekleri de benzersiz lezzetlerin ortaya çıkmasında büyük pay sahibi. Bir kere lezzeti yakaladıktan sonra tek yapmamız gereken ise taze kavrulmuş kahve kokusunu hiç kaybetmemesini sağlamak.

NESCAFÉ® Dolce Gusto®, fincana koyduğunuz andan itibaren en benzersiz ve kendine has lezzete ulaşmanız için bütün bu süreçleri en doğru şekilde hayata geçiriyor. Aynı zamanda aromayı korumak için hava sızdırmaz şekilde kapatılmış kapsülleri içeren ileri bir teknolojiyi kullanıyor; böylece bu aroma kahve fincanına kadar hiç bozulmadan ulaşabiliyor.

NESCAFÉ® Dolce Gusto® makinelerinin özel yanı nedir?

NESCAFÉ® Dolce Gusto® makinelerinde, profesyonel sonuçlar elde etmenizin garanti olduğu bir yüksek basınç sistemi bulunuyor. Kapsül ve makine mükemmel bir kahve özü ortaya koymak için adeta birlikte çalışıyor ve birinci kalite kahve elde etmek için doğru basınç ve sıcaklık değerleri yakalanıyor. Bu makineler aynı zamanda espresso’lar için zengin koyu kıvamlı kremalar, latte macchiatolar veya cappuccinolar için de bol miktarda yumuşacık köpükler hazırlayabilir. Bu yüzden evde her şey sizin kendi kişisel tercihinize ve damak tadınıza kalıyor. Bu makineler ile damak tadınıza uygun bir kahve yapmak için boyutunu veya sütü ayarlayarak kahvenizi kişiselleştirmeniz de mümkün.

En sevdiğiniz NESCAFÉ® Dolce Gusto® kahvesi hangisi?

Bugün için favorim Ardenza. Dolgun gövdesini, dengeli tadını ve likör tınılarını seviyorum. Bununla birlikte, NESCAFÉ® Dolce Gusto®’nun sunduğu son derece geniş yelpazedeki farklı lezzetlere de aşığım. Her ruh haline uygun bir kahvenin olduğuna gerçekten inanıyorum. Şimdi canım Ardenza çekiyor olabilir fakat gece olduğunda, beni daha şımartacak bir tercihe, örneğin Cappucino’ya yönelebilirim.

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *