TARİHİN EN AĞIR YUMRUĞU

By  |  0 Comments

Yazı: Zeynep Şimşek

Muhammed Ali ismine aşına olmayan çok az kişi vardır. Tüm zamanların en iyi ağırsıklet boks şampiyonu olarak anılır.
Muhammed Ali Müslüman olduktan sonra dünyada büyük yankıya neden olmuştur. Müslüman olmadan önceki ismi ise Cassius Marcellus’tur. 17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’de dünyaya geldi. Aslen etnik kökeni ise Afro-Amerikan ve İrlanda’dır. Muhammed Ali 12 yaşında iken boks yapmaya başladı ve kısa sürede National AAU ve Altın Eldiven şampiyonasında amatör olarak yer aldı. Roma’da 1960 yılında ağır hafif sıklet kategorisinde altın madalya alarak profesyonelliğe geçiş yapmıştır. Özellikle yaşı 18 iken roma olimpiyatlarına katılması ününün hızla yayılmasını sebep olmuştur. Muhammed Ali 22 yaşında yani 1964 yılında S.Liston’u yenmiş ve dünya şampiyonu olur.

Muhammed Ali ismini aldı ve çok sevdiği Boks’a 1967’den 1970’e kadar ara vermek zorunda kaldı. “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” Diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin ve sosyal çevresinin desteğiyle üniversitelerde dersler verdi.1970’te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü.1071 ilk profesyonel maçını kaybetti. Uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece 2 maç yapan Muhammed Ali’nin bu kadar zor bir maça hazır olmadığını dile getirdiler. Fakat o en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak istiyordu. Eski başarısına kavuşmak için inanılmaz bir disiplinle ve azimle çalıştı.

1973 yılında unvan maçı yapmak için Joe Frazier ile anlaşma sağladı. Artık sadece sırasıyla Joe Frazier-George Foreman maçları kalmıştı. Frazier ile yaptığı maçta onu iki Ruanda’da nakavt etmeyi başardı. Ardından Foreman ile yaptığı maçı da nakavtla kazandı. Bu maçları da nakavtla kazanmasıyla Muhammed Ali her şeyin bitmediğini kanıtlayarak kaybettiği unvanını geri kazanmış oldu.

Muhammed Ali 1978 yılında boksu bıraktı. Daha sonra ise Parkinson hastalığına yakalandı. Bu hastalığa rağmen bunu saklayıp büyük paralar vererek iki maç daha yapmıştır. Para karşılığında yaptığı bu iki maçı da kaybetmiştir. Rakipleri ise Muhammed Ali döneminin veya sonrasının dünya şampiyonu olmuş kişilerdir. Profesyonel kariyerinde sadece beş maç kaybetmiştir. Muhammed Ali 36 yaşına dek bütün boks şampiyonalarında lider gösterilen tek isimdi ve toplamda 56 maç kazanmış bunların ise 37’sini nakavtla kazanmıştır.

Muhammed Ali ismi, bir boksör olarak anılmadı hiçbir zaman. En iyilerin başında geldi. Hayatı birçok belgesel ve kitaba konu oldu, 2001 yılında Hollywood aracılığıyla hayatı ilk kez film yapıldı.
ALİ Filmi ‘’ABD’li boksör Muhammed Ali ‘nin hayatının anlatıldığı 2014 yılı yapımı dram filmi. Muhammed Ali’yi Will Smith’in başarılı bir şekilde oynadığı filmin yönetmenliğini Michael Man yapmaktadır. Meraklıları için izlemeye değer bir film olmuştur.’’

MM 2

MM 3

MUHAMMED ALİ VE SYLVESTER STALLONE 1977

MM 4,

NEWYORK/ PELLE 1977

Altın stil kuralları

  • Siyah ve gri takım elbiseler vazgeçilmezleri arasında.
  • Özel dikim evlerinde, kendi beden ölçülerine göre takım elbiseler diktiriyordu, belirli sıklıklarla.
  • Sayısız beyaz gömleğe sahipti, geniş manşet ve slim fit gömlekler.
  • Genel olarak, bahar mevsimlerinde tercih ettiği trençkot ve yağmurlukları vardı.
  • Kış mevsimlerinde, uzun paltolar, fötr şapkalar tercih ediyordu.
  • Aksesuar tercihi altın ve gümüş kaplama kol düğmeleri.
  • Ayakkabıda da bağcıklı ve köseli, tercihinden yanaydı.
  • En büyük altın kuralı ise ringe gitmeden, vücuduna oturan siyah takım elbisesiz evden çıkmamaktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muhammad Ali (then Cassius Clay), boxing world heavy weight champion at a taylor in London being fitted for a new suit. HOT1966015W02706-8A © Thomas Hoepker / MAGNUM

tom-ford ss 2016 MM 10

Tom Ford

PAUL SMİTH SS 2016 MM 11

Paul Smith

etro ss 2015 MM 12

Etro

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *