THE WOLF OF WALL STREET

By  |  0 Comments

the-wolf-of-wall-street-poster

The Wolf of Wall Street

Yazar:  Oylum Yüksel

Leonardo DiCaprio henüz 19 yaşındayken en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar’a aday olunca, herhalde tüm Hollywood camiası bu yakışıklı genç adamın ömür boyu Oscarlar kazanacağını sanmıştı. Yanıldılar, Leo’muz bugün 40 yaşında geldi, Academy hala kanırtmaya devam ediyor. Elde var sıfır Oscar. Ama bu defa olacak eminim!  Leonardo’nun 1994’te En iyi yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday olduğu film,  Johnny Deep ve Juliette Lewis ‘in başrolde olduğu What’s Eating Gilbert Grape filmiydi. 19 yaşında Ralph Fiennes (Schindler’s List), Tommy Lee Jones (The Fugitive) ve John Malkovich’e (In the Line of Fire) rakip olmak, Tommy Lee’ye seve seve kaybetmek…

Leonardo 2005’te Aviator ile Oscar’a aday olduğunda birlikte harikalar yarattığı Cate Blancett ilk ve tek Oscar’ını kazanmış, ama Leo o gece eli boş dönmüştü. O yıl en iyi Erkek oyuncu dalında Oscar’ı Leo’ya karşı kazanan Ray’deki rolü ile Jamie Foxx’du. Jamie de iyiydi ama bence  Leo daha iyiydi. O Oscar gecesi hem Leonardo’nun kazanamamasına, hem de Cate Blancett’in Scorsese’den Katharine Hepburn’e methiyeler düzerken, Leo’ya özel teşekkür etmemesine ayrı içerlemiştim.

the-wolf-of-wall-street-behindthescene

2007’de bu defa Blood Diamond ile yine En iyi erkek oyuncu dalında Oscar’a aday olduğunda ise bu defa Forest Whitaker’a karşı kaybetmişti. İkisinin de oyunculukları harikaydı ama The Last King of Scotland genel olarak Blood Diamond’dan daha güçlü bir filmdi, hakkı yendi diyemedim.

Romeo + Juliet, Titanic, Catch Me If You Can, The Departed , Revolutionary Road, J. Edgar, Django UnchainedInception, Shutter IslandGangs of New York ve The Beach (bunlar bir çırpıda sayabildiklerim) Leonardo DiCaprio’nun başrolde olduğu tüm bu filmler Academy tarafından hiç takdir edilmemiş, yokmuş gibi davranılan ama izleyenlerin bayıldığı filmlerdi.

Jordan-Belfort-Picture-Quote-real wolf

The Wolf of Wall Street’i anlatmaya niye Leonardo DiCaprio’nun hüzünlü Oscar geçmişiyle başladım? Çünkü En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu olmak üzere toplam 5 dalda Oscar’a aday olan bu film herkesten çok O’nun filmi sayılır da ondan. Hikâyeye inanan ve Martin Scorsese’yi bu filmi yapmak için ikna eden, film için gerekli parayı bulan, sonra da çıkıp muhteşem bir performansla karakteri canlandıran hep kendisi.

The Wolf of Wall Street, yaşanmış bir hikâye, olayın kahramanı Jordan Belfort “kurt” lakabını fazlasıyla hak ediyor. Yaşadığı çöküşe rağmen, yaşadıklarını kitap yapıp satmayı, kendini de girişimci ve yaşam koçu olarak konumlandırmayı başarmış biri. Çok para kazanmak konusunda ilham almak isteyenler Jordan Belfort’un konferanslarına katılıyorlar. Fırsatçı Jordan şimdi de “gerçek Wall Street Kurtu ile tanışın” diyerek dünya turnesine başladı. Kaç kişi 2 defa kendi hayat hikâyesinin kitabını yazıp 40 ülkede yayınlanmasını başarabilir? Kaç kişi yaşarken hayat hikâyesi ile Hollywood’a ilham olup, kendini Oscar’a aday filmde izleyebilir? Jordan’ın para kazanma işini bildiği büyük bir gerçek!  Kişisel gelişim setlerinden sipariş vermek isterseniz sitesine tıklayın, Kurt’un tavsiyelerinden memnun kalmazsanız 30 gün içinde para iadesi yapıyor 🙂

the-wolf-of-wall-street-jonah-hill

Leonardo ve Scorsese 2002’deki Gangs of New York’dan beri sıkı dostlar. Aviator (2004), Scorsese’ye Oscar kazandıran Departed (2006), Shutter Island (2010) ve şimdi The Wolf of Wall Street. Leonardo hikâyeyi okuduğunda, Scorsese’nin Good Fellas için tüm o dostluk ve gangster hikâyesinin arkasında filmin aslında harika bir “kara komediydi” dediğini hatırlamış.  Bu uzun ve meşakkatli hikâyenin ancak Scorsese ellerinden harika bir filme dönüşeceğinden emin olduğu için Scorsese’yi filmi çekmeye ikna etmiş. Oben’in de gazetedeki köşe yazısında bahsettiği gibi, Scorsese kullandığı teknik ile gerçekten 3 saatlik filmde sıkılmak mümkün değil. Normalde karakterlerin kameraya konuşmasından hiç hoşlanmam ama bu filmde, tam da Leo’nun hayal ettiği gibi kara komedi ve drama bir arada müthiş bir 3 saat, harika bir serüven var. Filmde Jordan Belfort’un sağ kolu Donnie Azoff  rölünü Jonah Hill oynuyor. 83 doğumlu Jonah’ın Moneyball (2011) ‘den sonra bu ikinci “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Oscar adaylığı.

the-wolf-of-wall-street

Filmdeki en harika sürprizlerden biri ise Matthew McConaughey’in canlandırdığı harika rol. Açıkçası Matthew buradaki rolüyle “En İyi Yardıcı Erkek Oyuncu” dalında aday olsa şaşırmazdım, o kadar iyi oynamış. İşin sürpriz kısmı bildiğiniz gibi Matthew McConaughey’in Dallas Buyers Club’daki rolüyle Oscar yolunda Leonardo DiCaprio’nun en büyük rakibi olması. Golden Globe’da en iyi flm ve oyuncu ödülleri Drama ve Müzikal/Komedi ayrımı ile verildiğinden Matthew McConaughey Dallas Buyers Club ile Drama dalında en iyi erkek oyuncu, Leonardo DiCaprio ise The Wolf of Wall Street ile Komedi/Müzikal dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü almış, her ikisi de evine ödülle dönmüştü. Ama Leonardo ödülü kabul ederken komedi dalında ödül alacağım aklıma gelmezdi diyerek, kibarca uyarısını yaptı. Matthew McConaughey ve genelde romantik komedilerde sergilediği oyunculuğu kimsenin ilgisini çekmezdi ama 2011’den beri The Lincoln Lawyer, Killer Joe ve Mud’daki rolleri o kadar etkileyiciydi ki hem Dallas Buyers Club hem de The Wolf of Wall Street için kendini fazlasıyla hazırlamıştı. Artık o Malibu’da t-shirtsüz jogging yaptığı için değil, muhteşem oyunculuğu le A list bir aktör olarak sık sık hayatımızda olacak. Bayılarak izlediğimiz True Detective dizisi de TV izleyicine yaptığı son kıyak oldu. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Meraklısına Kamera Arkası görüntüler: http://www.youtube.com/watch?v=TcSUDtETffg#t=99

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *