TÜRK MODASINA YÖN VERENLER: GİRAY SEPİN

By  |  0 Comments

Röportaj: Alexander Koko

Tasarım yapmak ve özelikle kendi tasarımlarını sokaklarda insanlar üzerinde görmek nasıl bir duygu? Senin tasarımlarını nasıl bir erkek giyer/giymez?

Tasarım cok detaylı düşünmeyi gerektiren zorlu ve keyifli bir yolculuk. Sonuca ulaşırken geçirdiğim süreçte aklımda, farklı alternatifleri denemekten heyecan duyan, sanatla, müzikle haşır neşir, cesur ve sade bir erkek var. Tasarladıklarımı sokakta hiç tanımadıgım insanların üzerinde görmek işin en eğlenceli kısımlarından biri. Merak ederim, kimdir, ne iş yapar, bu aralar ne dinler v.s.. Bazen soruyorum. Beklediğimden faklı cevaplar aldıgımda ise olaylar daha da ilgincleşiyor.

Moda ve stil arasında yıllardır süren düşüncesel bir rekabet var. Senin için her ikisi ne ifade ediyor?

Moda, birçok stili içinde barındırabilen, farklı eğilimlere göre hareket ederek değişen, yeni öneriler sunan bir bütün. Aynı zamanda büyük bir endüstri. Stil ise kişiye, duruma ya da döneme özgü, münferit bir durum.  Rakip olmak yerine birbirilerinden beslendiklerini düşünüyorum.

İlham aldığın stil sahibi biri var mı? Kim ve neden? 

Bir çok kişi var aslında. İlk aklıma gelenlerden biri elbette Zeki Müren. Çok zarif bir şıklığın yanında son derece cesur bir ışıltıya sahip ve samimi… Her daim ilham kaynağı olabilecek zenginlikte… David Bowie, Alain Delon ve Bryan Ferry ise stilleriyle bende iz bırakan isimlerden bazıları.

2015 Sonbahar/Kış koleksiyonu hazırlarken ilham kaynağın neydi?Koleksiyonun teması, kumaşları ve renkleri neler?

2015 Sonbahar/Kış koleksiyonuyla denizden karaya cıkıp antik Anadolu medeniyetlerine doğru ulaştım. Hitit ve Urartu uygarlıklarının sanatından ve süslemelerinden etkilendim. Bu detaylar koleksiyondaki desenlere yansıdı…

Koleksiyonun renk gamındaki lacivert, indigo, taş, koyu gri, siyah gibi sakin tonları, hardal ve gümüş hareketlendiriyor. Pamuklu flanel, kupro, yün karışımlı kumaşlar; indigo boyamalar, pinstripe çizgiler ve çittaraflı yüzeylerle bir araya geliyor. El boyaması sünger baskılar, kabartmalı jakar desenler, brode işlemeler ve dijital baskılar, geniş pilili farklı boylarda pantolonlar, uzun kazak ve gömlekler, geniş mont ve palto gruplarıyla birlikte farklı katmanlar oluşturuyor.

Türkiye’deki erkek moda ve stil dünyasını nasıl buluyorsun? Neler eksik, neler fazla?

Özellikle büyük şehirlerde erkekler arasında moda algısı oluşmaya başladı. Genç nesil stil sahibi olma konusunda yeniliklere açık ve farklı alternatifleri denemekten hoşlanıyor. Bu potansiyel erkek modasını gelişimine yön veriyor. Yenilikçi tasarımcıların artmasına zemin hazırlıyor.

İstanbul’un moda nabzı senede iki defa düzenlenen MBFWI etkinliğiyle atmaya devam ediyor. Düşüncelerin neler?

İstanbul’da moda kültürünün oluşabilmesi için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Mbfwi’in her sezon gelişerek bu kültürün ilerlemesine katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *