MODA DÜNYASINDA EN ÖNEMLİ SOKAK STİLLERİ

By  |  0 Comments

MODA dünyasında her yeni sezon ile beraber tüm koleksiyonlar podyumdan mağazalara sonra da sokaklara hücüm eder. Sokak modası sanırım en geniş, en farklı ve en yaratıcı stil alanıdır. Genç erkekler kendilerini özgürce toplumda ifade etmek için ilk önce stilleriyle sokakları doldurur. Moda dünyasında gelmiş geçmiş en önemli 4 sokak stili üzerine sizlerle bilgi paylaşmak istedim. Bu stillerin sağlam tarihi, ünlü stil ikonları, moda markaları ve binlerce takipçisi var. Verececeğim stil ipuçları ve anlamları sayesinde kendi gardırobunuza göz atıp stilinizi bulabilirsiniz.

Editör Alexander Kokoskeriya

Peki sen Preppy misin, Dandy misin, Bohemian misin yoksa Punk Rock musun? 

 

PUNK ROCK

PUNK ROCK STYLE

RAMONES

Punk-Rock nedir ve nasıl olunur?

Punk-Rock sokak stili 1970’lerde punk-rock müzik furyası ile birlikte başladı. İlk öncüleri efsanevi Iggy Pop, Ramones, The Sex Pistols gibi isimler oldu. Bu isimler metal aksesuarlı ve provokatif baskılı tişörtler, ultra dar (skinny) jeanler, deri metalli ceketler ve kemerlerle beraber, eski görünümlü hatta nerdeyse yırtık ayakkabıları giyerek modaya daha özgür ve daha rahat bir sokak stil bakışı kazandırdılar. Moda dahileri Malcolm Mclaren and Vivienne Westwood bu tarzda koleksiyon yaparak bu stili milyonlarca modasevere ulaştırmaya başardı. Efsanevi Converse ayakkabının kurucusu Chuck Taylor ise bu akımın baş ayakkabıcısıydı.

Punk Rock stilin ipuçları: 

Gardırob: Metal aksesuarlı deri ceketler, ayakkabılar ve kemerler, dar jeanler, anarşist sloganlı baskılı tişörtler ve eskimiş tabansız deri ayakkabılar, deri Alman botlar ve Converse’ler.

Görünüm: Siyah ojeler, dövmeler ve bolca metal aksesuarlar.

Sex Pistols

 Punk Rock Stilinin modern temsilcileri: Deryck Whibley ve Adam Lambert.

PUNK-ROCK

 Punk Rock 2013 SS Podyum: Phillip Lim, Lanvin ve DSquared.

DSquared 2

DSQUARED

Lanvin

LANVIN

Phillip Lim 1

PHILLIP LIM

Punk Rock Stilin mesajı: Şoke et, özgür ol ve haklarını savun!

DANDY

DANDY MEN

 

Dandy nedir, nasıl olunur?

Dandy kelimesi 17. yüzyılın sonlarında ve 18. yüzylın başında İngiltere’deki varlıklı ve entelektüel sınıftan yola çıkarak günümüze kadar uzanıyor. Toplum içinde dandy bir stiliniz varsa hemen üst sınıfa ait olduğunuz anlaşılırdı. Bir nevi kıyafetlerle sağlanan sosyal gösterişti adeta. Bu stili tercih eden erkekler çok bakımlı ve jilet gibilerdi. En büyük temsilcilerden biri ünlü yazar Oscar Wilde, İngiltere’de o dönemin sosyetik kişiliği George Bryan Brummel, F. Scott Fitzgerald’ın ‘Great Gatsby’ romanındaki Gatsby karakteri ve tabiki Frank Sinatra. Stil olarak keten ceketler, çicekli ve çizgili gömlekler, ince deri kemerler, loafer ayakkabıları, keten şortlari bol pantolonlar, renkli fularlar ve papyonlar.

Dandy stilin ipuçları:

Gardırob: Ceketler, trençkotlar ve düğmeli hırkalar, iki düğmeli ve kruvaze takım elbiseler, smokinler, renkli ve düz papyonlar, çizgili ve kareli yelekler, loafer ayakkabılar, ince deri kemerler, pastel renk gömlekler ve kol düğmeleri.

Görünüm: Özenle taranmış ve jölelenmiş saçlar, tamamen tıraş olunmuş ya da bıyık bırakılmış bir yüz.

Oscar Wide

OSCAR WILDE

Dandy stilin modern temsilcileri: George Clooney, Brad Pitt ve Pharell Williams.

DANDY

Dandy 2013 SS Podyum: Canali, Louis Vuitton ve Ann Demeleumeester.

Louis Vuitton Dandy

LOUIS VUITTON

Ann Demeulemeester Dandy

ANN DEMEAULEMEESTER

Canali Dandy

CANALI

Dandy stilin mesajı: Bakımlı, şık ve havalı, tam bir jön ol!

 

PREPPY

PREPPY STYLE

Preppy nedir, nasıl olunur?

Preppy stili 1950’lerde Harvard, Princetown ve Yale gibi ünüversitelerdeki varlıklı ailelerin çocukları tarafından keşfedilen bir stil olarak kayıtlara geçiyor. O dönemde öğrenciler modayı takip ederek sürdürdükleri yaşamlarıyla  ve aynı zamanda giydikleri kıyafetleriyle bir nevi sosyal statü yaratıyorlardı. Daha sonra 1980’lerde John Hughes’in ‘Sixteen Candles’ ve ‘Breakfast Club’ gibi kült olmuş filmlerindeki karakterler bu tarzının temsilcileri haline geldi. Preppy modası rugby gömlekleri, chino ve gabardin pantolonları, deri makosen ayakkabılar, iki duğmeli kadife ceketleri sayesinde daha önce de olduğu gibi bugünkü modern hayatta sokaklarda hayat buluyor. Polo Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Lacoste ve Paul & Shark gibi dev markalar bu stil sayesinde bugünlere kadar milyonlarca moda seveni giydırmiştir. En eski temsilcilerinden ise Dirk Bogarde‘ı anabiliriz.

 Preppy stilin ipuçları:

Gardırop: Gabardin ve chino pantolonlar, deri ve süet makosen ve sandaletler, uçuk renklerde düz ve kareli gömlekler, kadife ve gabardin iki düğmeli ceketler, ince kravatlar, ince deri kemerler, büyük kolej çantalar.

Görünüm: Hazırlanmış ama rahat ve casual bir görünümü var. Saçlar ne çok yapılı ne çok dağınık. Güzel ve taze bir parfüm kullanılır. Mutlaka doğayla alakalı bir spor yapmalı ve bolca kitap okunmalı.

Dirk Bogarde Preppy

DIRK BOGARDE

Preppy stilin modern temsilcileri: Kanye West ve Chace Crawford

PREPPY

Preppy 2013 SS Podyum: Lacoste, J.Lindeberg ve Maison Kitsune.

LACOSTE PREPPY

LACOSTE

Maison Kitsune Preppy

MAISON KITSUNE

J.Lindeberg Preppy

J.LINDEBERG

Preppy stilin mesajı: Günlük hayatta hem rahat hem şık ol!

BOHEMIAN

no doubt adam in town

Bohem stili nedir ve nasıl olunur?

1966 yılında Yves Saint Laurent, modayı demokratik hale getirerek ilk defa herkese hitap etmesini sağlamak istedi. Modanın bir duruşu olamasını istedi ve herkesin stil kıyafetlere sahip olabilmesi için tasarımlar yaptı. Haute Couture gibi gözüken ama birçok insana ulaşabilen kıyafetler çizdi. Bu tarz oluşmaya başladıktan sonra özellikle sanatla ilgilenen kesimin fazlasıyla ilgisini çekti. Salvadore Dali, Ernest Hemingway gibi dahi isimler bu tarzın öncüleri oldu. Bohemian stili aslında modayı takip etmiyor, moda bohem kişileri takip ediyor. Buradaki ironi asıl moda olanın kişilerin stili olmasıyla alakalı. Aslında bohem tarzı hep vardı, zamansız bir stil olduğunu unutmamak lazım.

Bohemian stilin ipuçları:

Gardırob: Kadife ve gabardin ceketler, yelekler, taşlanmış ve eskitilmiş jeanler, kadife pantolonlar, çiçekli ve etnik desenli bol gömlekler, basic tişörtler, süet botlar ve deri ince tabanlı makosenler, kalın deri kemerler ve optik gözlükler.

Görünüm: Dağınık ve taranmamış saçlar, uzun veya kısa sakal.

SALAVDORE DALI

SALVADORE DALI

Bohemian stilin modern temsilcileri: Johnny Depp ve Orlando Bloom. 

 

BOHEMIAN

Bohemian 2013 SS Podyum: Dirk Bikkembergs, YMC ve Ermenegildo Zegna.

Dirk Bikkembergs

DIRK BIKKEMBERGS

YMC bohemian

YMC

Ermenegildo Zegna Bohemian

ERMENEGILDO ZEGNA

Bohemian stilin mesajı: Yaratıcı ve bireysel ol!

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *