AMERİKALI ŞARKICI VE SÖZ YAZARI SAM MARTIN | RÖPORTAJ

By  |  0 Comments

Röportaj: Erhan Dalfidan

Samuel Denison sahne adı Sam Martin, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı David Gueatta ile beraber seslendirdiği “Lovers on the Sun” ve”Dangerous”. single ile kariyerinin zirvesinde. Berklee College of Music eğitim alan Beatles şarkıları ile büyüyen sanatçı sorularımızı yanıtladı.

Müziğe ne zaman ve nasıl başladın? 

Sanırım her şey 5 yaşındayken ailemle salonda bir Beatles filmi olan “ A Hard Days Night” izledikten sonra başladı. Filmde ki şarkılar o kadar baştan çıkarıcıydı ki yerimde duramıyordun. Delicesine dans ediyor ve sağa sola zıplıyordum. O geceden sonra Beatles şarkılarının nasıl çalınacağını ve söylenebileceğini öğrenmek istedim. Ailemde bunu üstüne bana sadece Beatles şarkılarını öğretecek bir piyano öğretmeni ayarladı. Böylece her şey başlamış oldu. 12-13 yaşlarından itibaren de kendi şarkılarımı yazmaya başladım.

Ailenizde müzikle ilgilenen başka biri/birileri var mı? 

Büyük amcamın barlarda birkaç ufak şova çıktığını biliyorum. Fakat çok az şarkı bildiğinden kısa sürede kovulmuş. Arada bir bize geldir ve piyanoda reggie müzik çalardı. Buna bayılırdım. Babamın da güzel sesi vardır ve arkadaşlarıyla beraber gitarını tıngırdatmayı çok sever. Beş yıl önce kardeşim Connor Martin ile “Con Bro Chill” adlı bir grup kurduk. Nerdeyse her yıl neon partilerine sahne almak için tura çıkarız. Kız kardeşim de kendi şarkılarını yazar ve çok güzel bir sesi vardır.

Şarkıları yazarken neler size ilham verir? 

Şarkılarımı yazarken genelde kişisel deneyimlerimden yararlanırım ve başlangıçta birkaç günümü doğru kelimeleri bulmaya harcarım. Arkadaşlarımla yazdığım zaman ise, ki hepsi söz yazma konusundan inanılmaz yeteneklidir, araya girmemeye çalışırım. Bob Dylan, Jon Lennon, Johnny Cash, U2’nun şarkı sözlerine bayılıyorum. İçten ve samimi yazılmış her şey beni çok etkiler.

Müzik kariyerinde seni en çok heyecanlandıran anın hangisiydi?

Başkası tarafından söylenmiş ilk şarkım Maroon 5 tarafından “Daylight” tı. Grubun kayıt için beni stüdyolarına çağırdıkları gün hayatım için bir dönüm noktasıydı. O gün Max Martin, Adam Levine ve bütün ekiple tanıştım. Sonunda şeytanın bacağını kırmıştım. Bu benim için unutulmaz bir andı. Bunun büyük bir olay olduğundan farkındaydım ama ne kadar büyük olduğunu US radyolarında #1 numaraya yerleşince anladım.

Kariyerimdeki ikinci heyecanlandırıcı an ise kendi sesimi Los Angeles’ta radyoda “Dangerous” adlı şarkımda duymak olmuştu. O anki hislerimi tarif edemem.

sam-1_5168309

David Guetta ile nasıl tanıştınız ve birlikte çalışmaya karar verdiniz?

David Guetta ile tanışmak benim için önemli anlardan biriydi. Çalıştığım stüdyoda çok zaman geçiriyordu. Onun müziğini çok seviyor ve onun için bir şarkı yazmaya kararlıydım. Sayısız kötü denemelerden sonra aynı hafta içinde arkadaşım Jason Evigan’la “Lovers on the Sun” ve “Dangeorus” şarkılarını yazdık. (Lindy Robbins “Dangerous” ta bize yardımcı oldu). David bu şarkıyı duyunca sandalyesinden fırlayıp, dans etmeye başlamıştı. O günden beri beraber daha fazla yazmaya başladık ve artık çok yakın arkadaşız.

Ortak projelerde birlikte çalıştığınız insanlarda sizi zorlayan faktörler nelerdir?

Yetenekli insanlarla çalışmayı seviyorum. Bir ekibin ne kadar önemli olduğunu artık biliyorum. Kariyerimin başlarında her şeyi kendim yapmaya çalıştım ama bu iyi sonuçlanmadı. Başka insanlardan fikir almaya başlayınca ise adeta yeni bir dünyanın kapısı açılmıştı. Yetenekli prodüktörler ve söz yazarları benim için ilham kaynağı olmuştur. Ama çoğu zaman başarıyı bu ikisini beraber yapabilen kişilerle çalışırken elde etmişimdir.

T.I., Maroon 5 ve One Direction gibi isimler sizin şarkılarınızı seslendirdi. Şarkılarınızı başka kimler seslendirsin istersiniz? 

Şu an için kendi albümüme yoğunlaştım. Fakat albümüme uymayan bir şarkı yazdığımda bunları farklı sanatçılara yolluyorum ve onların şarkı hakkında fikirlerini alıyorum. Bu aralar Jason Derulo’nun çıkaracağı birkaç şarkım var. Heyecanla bekliyorum.

Türk müziğinden beğendiğiniz ya da takip ettiğiniz birileri var mı? 

Ayşe Hatun Önal’ın “Güm Güm(feat. Onurr)” şarkısı çok akılda kalıcı. Sözleri hakkında hiçbir fikrim 🙂

Sample yada cover yapmayı düşünuyor musunuz? Mesela son zamanlarda The Weekend ‘ Often ‘ şarkısında Türkiye’den Nüket Duru’nun ‘ ben sana vurgunum ‘ sample’ larını kullandı ve başarılı oldu. 

Bu hep aklımda olan bir şey ama aradığım şeyi daha bulamadım. Vaktimi genelde özgün şeyler yazmak için harcamayı seviyorum.

Son olarak Türkiye’ de ki hayranlarınız için söylemek istediğiniz bir şey var mı? 

Tabii ki! Hepsine çok teşekkürler! Umarım kısa süre içinde onları ziyaret edebilirim! Kendinize iyi bakın ve hayal kurmaktan asla vaz geçmeyin!

When and how did you start music?

I have a memory of my parents watching The Beatles movie “A Hard Days Night”, in our living room. I was around 5 years old at the time and when I heard a couple of the songs it was so intoxicating to me that I started jumping up and down and dancing all over the place like a madman. After that night I wanted to learn how to play and sing Beatles songs. My parents found a piano teacher that was willing to teach me only Beatles songs and off we went. I think around 12 or 13 years old I started to try to write my own songs and I’ve been doing it ever since.

Do you have any relative who interests in music too?

Well . . . I’m told my great uncle got a few gigs playing at a few bars, but because he only knew a couple songs they kicked him out. He would visit us every now and then and play ragtime on our piano. I loved it. My father has a good singing voice and loves strumming his guitar and singing with friends, my brother Connor Martin and I started a band together 5 years ago called Con Bro Chill, we go on tour every year or so, it’s a crazy neon party. My sister is also writing songs of her own and is a really good singer.

What is your inspiration when you are writing lyrics?

When I write lyrics by myself, I usually spend a few days trying to find the right words and I tend to write from very personal experiences. When I write songs with my friends, I usually write with people who are extremely talented in the lyric category and I tend to lean on them. I love lyrics from people like Bob Dylan, John Lennon, Johnny Cash, U2, anyone who has the ability to say something genuine in a way that moves me.

What was the moment that excites you most in your music career?

The first song of mine that another artist sang was “Daylight” by Maroon 5. The day the band invited me to come down to the studio to record the song was the turning point in my life. That is when I met Max Martin, Adam Levine, and the whole crew. It was my lucky break and I had an incredible time. I knew it was a big deal, but I didn’t know how big until the song reached number #1 on the US radio. The next big moment was hearing my own voice on Dangerous on the radio in Los Angeles. That was a crazy feeling.

How did you meet with David Guetta? And how did you decide to work together?

Meeting David Guetta was another lucky break. He was spending a lot of time in the studio that I worked at. I really loved his music and I was determined to write a song for him. I failed and failed and failed, until finally my friend Jason Evigan and I wrote Lovers On The Sun and Dangerous in the same week. (Lindy Robbins helped us with Dangerous) David flipped out and we all started dancing around the room. After that we started writing a lot together and we became great friends.

When you are working with a partner in a project, are there any compelling factors for you?

Well I love people who are super talented at what they do. I’ve learned a lot about how important a team is. In my early days I did everything myself and things didn’t work out as well. When I started humbling myself, and getting comfortable writing with people, a whole new world opened up. Amazing producers and lyricists are super inspiring to me, but a lot of times I have the most success with people who can do it all.

You gave some songs to T.I., Maroon 5 ,One Direction. Are you planning to work with some more names soon?

Yes, I’m focusing right now on my own album, but whenever I write something that I think is great, but doesn’t fit with what I’m doing, I send it to other artists to see if they think it’s right for them. Right now I’m excited about the next few Jason Derulo releases. Fingers crossed.

Do you know or listen anyone from Turkish music?

Actually I think this song is super super catchy.

Ayşe Hatun Önal
Güm Güm (feat. Onurr)

I love the vibe. I have no idea what they are saying, so I could use a little help translating it. Haha.

Do you want to do any samples or covers? For example, The Weekend used some samples from a Turkish song (Nüket Duru “Ben sana vurgunum”) and had a success.

I’ve been thinking about it but I haven’t figured out what would be a good fit, I usually spend most of my time writing original stuff.

And lastly, do you want to say anything for your fans in Turkey?

Ofcourse!!!!! Thank you, Thank you, people of TURKEY!!! I hope I can come visit soon and we can have a big old sing a long!!! Stay safe and dream big!!!

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *