COOL PEOPLE: EKİN METİN SOZÜPEK

By  |  0 Comments

Kimsin ve ne iş yapıyorsun?

 

Şiir yazıyorum. Farklı disiplinlerde şiirden parça taşıyanı aramaktan huzur duyuyorum. Bu yolla ilişkili eğitimim, Dramaturji idi; şimdi olduğum yer Sinema ve Sosyoloji. Poetry Slam, Spoken Word, Performans şiiri: müzik ve tiyatronun etkinliğiyle şiiri sahnede yaratmak, hep yapacağım ve tutkuyla arzuladığım yegane şey. Bu karışık kuruşuk işleri “Arı” mahlasıyla yapıyorum.

Çocukluğundan hatırladığın en sevdiğin obje nedir? (kıyafet-oyuncak vb.)

Nesnelerle ilişkim hiç iyi olmadı. Onları anlarsam daralacağım, ikimize de haksızlık olacak, bu sebeple ilişmem. Çocuk olan ben, pencereden ve mümkünse yüksek bir yerden hep dışarıyı seyredermiş.

10979234_10153071766998205_6044237_n

Aldığın en pahalı parça hangisi?

Parasından ziyade pahasından dolayı, bisikletim.

Dolabındaki en cool parça?

Tonunu kırmızıdan alıp küçük kareler şeklinde içinde bütün renkleri barındıran, elde dikilmiş kadife bir gömlek bulmuştum. Yıkamıyorum da, giymiyorum da. Arada dolabı açıp bakıyorum. Benden daha cool olduğu kesin.

Sadece bir markadan giyiniyor olsan hangisini tercih ederdin? Neden?

Sadece tek bir markadan giyinmek zorunda olsam çıplak kalmayı tercih ederdim. Beden!

10962139_10153071767003205_1886776603_n

İstanbul’un en cool mekanı?

Yeniköy’deki yalıların arasındaki 1-2 metrelik koridorlar. Gece bisikletle oralara gider, durur, bir bira içer ve dönerim. Dönmeden çirkinliği güzel Tarabya Oteli’nin ve İtalyan Sefareti Yazlık Köşkü’nün önünde biraz dururum. Hem bu bana Yeniköy’ü baştan aşağı tekrar geçme şansı verir, sevinirim. İstanbul’un çok güzel delikleri, şeritleri ve yırtıkları var, siz de girin.

Şans verilseydi İstanbul’un hangi semtini baştan yaratmak isterdin?

Halkları incitilerek kovulmuş semtleri halklarına geri verirdim. Hak yerini bulduğu için güzellik utanmaktan cayar, şehrin tabiatına teşrif ederdi. Yeşilköy’ü herkesten saklardım. Anadolu Kavağı’na ulaşımı keser, Fenerbahçe’ye, Kadırga’ya, Balat’a, sakin köylere ve birbiriyle paslaşan boğaz semtlerine araç dokundurtmazdım. (Yine de hayallerde yaşamayalımdır.)

Evinin dekorasyonundaki en sevdiğin obje?

Bütünüyle çatı. Çıkıntılarına objeler asarım.

İlham aldığın stil sahibi biri var mı? Kim ve neden?

Gwyneth Paltrow, Jessica Chastain. Durular; güzel duruyorlar, güzel taşıyorlar ve güzel aktarıyorlar. Kuvvetleri sade hakikatlerinden geliyor. Cesaret ve mutluluk verici.

Bugüne kadar en zevk aldığın mekan/party/şehir ve nedeni?

Stockholm. Şehrin her yerini deniz çılgın gibi katediyor ve her böldüğü parça birbirinden son derece ayrık, şaşırtıcı, çarpıcı, başka. Kaosun en şık derlenmiş hali.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *