COOL PEOPLE | JAY SCHOEN

By  |  0 Comments

Jay bio

Jay Schoen kimdir?
Jay Schoen 1988 doğumlu Milanolu İtalyan bir moda fotoğrafçısıdır. Fotoğrafçılıktan önce kısa film ve video bölümünü bitirip dünyada çeşitli ülkeleri gezip kısa filmleri çekmiştir. Şu anda Vogue, L’Officiel, GQ, Maxim, Hunter Magazine, ODDA, Sid, Fashionisto gibi ünlü dergilere erkek moda çekimleri yapıyor. En büyük aşkı fotoğraf çekmek olduğu için dünyanın önemli moda merkezleri olan Londra, Paris, Milano, New York gibi şehirleri gezip en güzel fotoğrafları yakalamaktır.

Çocukluğundan hatırladığın en sevdiğin obje nedir? (kıyafet-oyuncak vb.)
Çocukluğumdan hatırladığım pek obje veya eşya yok. En çok ve hala burnuma gelen babamın her cumartesi ailemiz için pişirdiği özel çikolata ve reçel soslu pankeklerinin lezzetli kokusudur. Benim çocukluğum pankek demek.

Aldığın en pahalı parça hangisi?
Kıyafete çok yatırım yapmam, en çok işimle ilgili olan ve son çıkan teknoloji peşindeyim. Bir gün içinde çok istediğim hem fotoğraf makinesi hem de profesyonel dizüstü bilgisayarı almıştım zamanında. O günü hiç unutamıyorum. Bu yüzden en pahalı eşya değil de en pahalı gün diyebiliriz buna 🙂

Dolabındaki  en cool parça?
Gardrobumda en sevdiğim ve sonbahar-kış boyunca taktığım parça kaşmir, kare desenli, kürk detaylı kırmızı renkte bir şapka.

Sadece bir markadan giyiniyor olsan hangisini tercih ederdin? Neden?
Umarım bu kadar zor bir seçim ile karşı karşıya asla gelmem fakat olursa bir gün sadece Gucci markasından giyinirim. Her koleksiyonda kullanılan kumaşlar, kalıpları ve renk yelpazesi çok hoşuma gidiyor.

Sence Milano’nun en cool mekanı neresi?
Milano’da adı önemli olmayan fakat çok lezzetli bitki çayları eşliğinde, şehirdeki en iyi cheesecake’i yiyebileceğiniz, niş ve sakin, Amerikan bistro-bar tarzında bir yer en favorim.

Şans verilseydi hangi şehri veya semti baştan yaratmak isterdin?
Venedik büyülü ve inanılmaz tarihi bir atmosferine sahip bir yer. Sanırım her ülkeye bir Venedik kurmak isterdim.

Evinin dekorasyonundaki en sevdiğin obje?
Babamın bana hediye ettiği 70’lerden kalma vintage masa üstü bir çalar saat. Üstünde büyük mavi ışıklı harfler odamın rengini oluşturuyor.

İlham aldığın stil sahibi biri var mı? Kim ve neden?
Ben Dali, Lady Gaga, Warhol gibi sıradışı sanatçıların tarzlarını çok severim.  Özelikle aksesuar, saç şekilleri ve tavır gibi stil dünyasındaki önemli ve belirgin özellikleri çok iyi kullanıyorlar. Ben de şapka, şal, saat gibi sıradışı aksesuarları severek kullanıyorum. Ayrıca bu insanlar karakterlerini ve profesyonel iş hayatlarını tek bir stil altında buluşturmayı başarabilen nadir yetenekli insanlardan bazıları.

Bugüne kadar en çok eğlendiğin şehir ve nedeni?
Bir keresinde Londra’da iken Avrupa Şampionluğu maçına denk gelmiştim. Final maçı İtalya-İspanya arasındaydı. Maçı bir pubta ispanyol taraftarlarıyla yan yana izlemiştim. Sonunda İtalya, İspanya’ya 4-0 yenilmişti fakat İspanyol futbol severleriyle o gece inanılmaz eğlenmiştim. Şimdi ise İspanyol kutlama şarkılarını ezbere biliyorum 🙂

Who are you and what is your job? I’m Jay Schoen and I’m a fashion photographer.

What was your favorite thing that you remember from your childhood? (toy, clothing and etc.) I remember when on Saturdays I come back home and all the house smelt of clean and my father cooked creapes.

What was the most expensive thing you ever bought? There’s no just one expensive thing but the most expensive day. When I bought my camera and my computer I spent a lot of money…and all this in one day!!!

What is the coolest garment in your wardrobe? I really love a red winter hat with typical winter pattern and fur.

If it is set to wear only one brand forever, which brand would it be? Why? Not easy to choose just one brand but probably I’ll wear Gucci. Love the colors, fabrics and shapes.

What is your favorite place in Italy or in city you live? (bar, restaurant, caffe and etc.) There’s a typical American bar whit white and ocher wallpaper and small table where you can have the best tea and cheesecake in Milan.

If you had a chance to recreate or rebuild any city in the world, which city would it be? Why? I recreate Venice and its magical atmosphere. Each person in the world has to fell that once in their life.

What is your favorite decorative object in your house? I have an alarm clock that my father gave me… It has a big blue number that light up all my bedroom.

If there is any style icon you follow, who is it and why? I like eccentric people like Dali, Lady Gaga or Andy Warhol… because I think that they understood how to use their personality to be stylish and businessmen at the same time.

What was the coolest country, city or place to have the best fun ever? What did you do? I was in London during the last European championship. The final was Italy (and I’m Italian) vs Spain and I watched the game in a Spanish pub…we lost 4-0 but I really enjoy that night because spanish people really know how to celebrate. And now I know the spanish celebration songs.

Jay’ın objektifinden çıkan en beğendiklerimiz…

Alfred-1

MAXIM MAG

Alfred-4

MAXIM MAG

hunter-21-Fab-13

HUNTER MAG

hunter-21-Kenzo-2

HUNTER MAG

hunter-21-Fab-5

HUNTER MAG

Cunha-2

ODDA MAG

Cunha-1

ODDA MAG

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *