DOĞU VE BATI’NIN MODERN SENTEZİ: AFFFAIR

By  |  0 Comments

Bu ay özel röportaj köşesinde doğu ve batının modern sentezi oluşturan ‘Afffair’ markasının ortak kurucusu, kreatif direktörü ve aynı zamanda tasarımcısı olan Rufat İsmayilov ile yan yana geldik. Rufat ile dünya trendleri, markanın doğuşu ve tabiki kendi iş hayatın başarılı yükselişi hakkında konuştuk…

Röportaj: Alexander Koko

Alexander: Son derece başarılı tasarımcı ve aynı zamanda bir kreatif direktörsün. Kariyerin nasıl başladı? Neden bu mesleği seçtin? Seni tanıyabilir miyiz?

Rufat: Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim 🙂 Moda sektörü ile 1998 yılında tanıştım ve model olarak Bakü’de çalışmaya başladım. 2000 yılında Best Model of Azerbaycan birincisi seçildikten sonra modellik hayatıma Almanya ve Hollanda’da devam ettim. Bu süreçte birçok moda tasarımcısının defilesinde yer alma ve onlarla tanışma fırsatı yakaladım. Moda dünyasında 15 yaşında başladığım maceramı İstanbul’da devam ettirmeye karar verdim ve kariyerime başladığım tarihten 10 sene sonra Türkiye’ye taşındım. İstanbul benim kaderim oldu ve Ali Behnam Baktihar ile Afffair markasını kurmaya karar verdik. Azeri Türk’ü olarak İstanbul’da yaşamaktan ve çalışmaktan büyük zevk alıyorum.

Alexander: Yeni bir koleksiyon oluştururken hangi aşamalardan geçiyorsun? Bu son derece detaylı yaratma ve uygulama süreci nasıl ortaya çıkıyor?

Rufat: Markanın da temelini oluşturan doğu ve batı sentezi koleksiyonlarımızın yaratılışında önemli bir rol oynuyor. Başka ülkelere giderek başka kültürleri yaşamak tasarımızdaki ilham kaynağımız oluyor. Hazırlık sürecinin diğer adımlarında da sezon renklerini ve materyallerini temamızla bütünleştiriyoruz. Bu aşamaların ardından modelistimiz ve 30 kişiden oluşan üretim ekibimiz ile toplantı yaparak tüm kritikleri değerlendiriyoruz. Çok fazla tartışıyoruz. Sonuç olarak tasarımlar bu güçlü değerlendirmeden geçerse koleksiyonumuz yer alıyor ve sezonun içerisinde rol alıyor. Tasarımlarımız sizlerinde beğenisini aldığında ben ve ekibim dünyanın en mutlu insanları oluyoruz.

rufat2

Alexander: Tasarımcı ile kreatif direktörün arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları neler?

Rufat: Kreatif direktör ve moda tasarımcısı arasında ortak noktalar; yaratıcılık ve araştırmacılıktır. Farklılıklarında başında ise yönetimsel özellikler gelir. Kreatif direktör yaratıcı ve araştırmacı bakış açısının yanı sıra ekibin yönetimini ve müşteri ilişkilerinin güçlendirmesinde de önemli rol oynar.

Alexander: AFFFAIR markası nasıl doğdu? Herşey nasıl başladı? AFFFAIR kim?

Rufat: Uluslar arası ilişkiler okumama rağmen içimde her zaman bir moda aşkı vardı. Modellik kariyerim ile sevdiğim sektöründe içerisinde yer alamaya başladıktan sonra Afffair markasını kurmaya karar verdim. Kararımın ardından İstanbul’a gelerek Esmod Akademi’de eğitim aldım. 1.5 yıl önce 3 FFF’den yola çıkarak kurmaya karar verdiğimiz Afffair benim kaderim oldu ve kendimi şuanda başka bir yerde hayal edemiyorum. Afffair markasının, doğu ve batı sentezinin en güzel buluşma noktası olduğu için özellikle İstanbul’da doğmasına karar verdik. İstanbul’dan başlayan ve tüm dünyaya yayılan bir hikâye yazıyoruz şuanda. Markanın kurucuları olarak ben kardeş ülke Azerbeycan’dan, ortağım Ali Behnam Baktihar ise Pers kültüründen geliyoruz ama markamız tamamen bir Türk markası ve Türkiye’yi yurtdışında temsil ediyor. Türkiye artık benim ikinci evim ve markam ile onu temsil ediyor olmaktan gurur duyuyorum.

Alexander: AFFFAIR 2015-16 kış koleksiyonu hazırlarken ilham kaynağın neydi? Koleksiyonun teması, stili, kumaşları ve renkleri neler?

Rufat: Sonbahar – Kış 2015/2016 koleksiyonu benim ve markanın ilk koleksiyonuydu, bu nedenle yaratılış süreci biraz zor oldu. Koleksiyonun hazırlanma sürecinde ticari kaygılardan çok imaj, stil ve kalite gibi hususlar daha fazla ön plandaydı. Sonunda istediğimiz sonuca ulaşarak kalitemizi yansıtan ve stilimizi anlatan bir koleksiyon ile moda severlerin karşına çıktık. İlham kaynağım genelde gittiğim ülkelerde gördüğüm egzotik güzelliklerdir. Koleksiyonda yer alan pirarucu adındaki balık derisi kullanılmış eşorfman takım da buna en iyi örnektir. Luxury Sport serisinde yer alan bu tasarım koleksiyonun gözbebeği ve en çok satan ürünü oldu. Sonbahar – Kış 2015/2016 koleksiyonunda markanın imzası olan dandy stilini göz önünde bulundurarak modern ve konforlu tasarımlara yer verdik. Afffair stilini belirleyen kumaşlarda ise sezon renkleri olan daha koyu tonda ve kalın kumaşlar tercih ettik.

Alexander: AFFFAIR’in tasarımlarını tercih eden erkeklerin/kadınların stili ve karakterleri nasıl? Kimin giymesini istersin? (not: erkek ve kadın için ayrı cevaplar gerekir)

Rufat: Afffair stilini ve karakterini yansıtan isimler arasında David Gandy, David Beckham, Kenan İmirzalıoğlu, John Galliano, Christian Dior ve Oscar de la Renta yer alıyor. Bu isimlerin klasik stile kattıkları modern dokunuş ve farklılaşan tarzları Afffair erkeğinde buluşuyor. Kadınlar arasında da Anjelina Jolie, Beyonce ve Charlize Theron tarzları ve duruşları ile Afffair markasını en iyi temsil eden isimler.

rufat3

Alexander: 2016 yaz koleksiyonunda AFFFAIR’in moda ve stil trendleri ne yönde?

Rufat: Yeni sezondaki seksi ve rahat kadın duruşu Afffair markasının 2016 Yaz koleksiyonunun trendini belirledi. Kadınlar bu yaz daha çekici ve seksi. Erkekler ise bu sezon daha maskülen olacak. Yaz aylarında stili ile kendine güvenen ve fark edilen bir Afffair erkeği göreceğiz.

Alexander: Moda ve stil arasında yıllardır süren düşüncesel bir rekabet söz konusu. Senin için her ikisi ne ifade ediyor?

Rufat: Stil kişisel moda ise toplumsaldır. Stil sahibi olan bir kişi moda olmuş her parçayı kendi üzerinde farklı bir bakış açısı ile taşıyarak trendi yakalayabilir. Şunu net bir şekilde ifade edebilirim ki modasız stil olur ama stilsiz moda olmaz.

Alexander: Türkiye’deki erkek moda ve stil dünyasını nasıl buluyorsun? Neler eksik, neler fazla?

Rufat: Türkiye’de erkek stili son zamanlarda fazlasıyla değişti ve daha iyi bir ilerleme kaydetti. Erkek modasında genel olarak dikkat çeken değişim ise feminen stiller oldu. Son 5-6 yıldır moda dünyasında erkek kalıplarında fark edilir derecede küçülme yaşandı. Bunu podyumlardaki mankenlerden de görebiliyoruz. Fakat günümüzde daha da fazlalaşan spor yapan erkekler veya iri bir bedene sahip olanlar markaların son dönemlerde tasarladığı daha dar kalıplardaki erkek koleksiyonlarından kendi bedenlerine uygun modeller bulmakta zorlanıyorlar. Afffair olarak özellikle bu eksik kalan tasarım kısmını tamamlıyoruz.

Alexander: İlham aldığın stil ikonu veya stil sahibi olan biri var mı? Kim ve neden? 

Rufat: Hollywood’un kralı Clark Gable ilham aldığım stil ikonudur.

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *