KEREM TEZGEL’İN ‘TYRAN’ SEMBOLİZMİ

By  |  4 Comments

Aranızda büyük olasılık ile Kerem Tezgel’i tanımayan yoktur. Fakat bilmeyenler için; yıllar içinde moda haftalarında ‘extravagant’ bir model olarak, bir çok marka ve reklam filmlerinde foto-model olarak, çeşitli tekstil firmalarda kreatif ve stil danışmanı olarak karşımıza başarılı bir şekilde çıkmaya devam ederken bu sene kurucusu olduğu ‘Tyran Design’ adında, kişiye özel takı tasarımı yapan markası hakkında konuştuk…

Röportaj: Alexander Koko

Alexander:  Seni kısaca tanıyabilir miyiz?

Kerem: Kerem Tezgel. Sanat tarihi üzerine akademik eğitim aldım. Moda sektöründeki geçmişim 2009 civarı bir markanın yüzü olarak başladı. Sonraki dönem özellikle son 3 yıl sektörün farklı dinamikleri ile dirsek teması kurdum.

kerem1

Alexander:  Yaratıcısı olduğun Tyran Design markası nasıl doğdu? Tyran kimdir? Tyran neden var?

Kerem: Mücevher’e ilgim üniversite yıllarında katıldığım arkeolojik kazılarda toprak altından çıkardığımız geç Bizans dönemine ait takılar ile başladı. Daha sonra sektöre değer katabileceğini düşündüğüm marka oluşumu için 2015’in ikinci yarısı koleksiyon çalışmalarına başladım. TYRAN ticari oluşumunun ötesinde dinamiği İd’e yakın insan davranışı üzerinden karakterize eden felsefi alt yapıya sahip ve sembolik dili güçlü bir marka.

Alexander: 2015-16 kış koleksiyonu hazırlarken ilham kaynağın neydi? Koleksiyonun teması, stili, metal tercihleri ve renkleri neler?

İlk koleksiyonumun tiranı Caravaggio. Sanatçının David with the head of Goliath tablosunda David’in kılıcına kanıyla yazdığı ‘Humilitas Occidit Superbiam’ ‘alçak gönül gururdan üstündür’ mottosundan yola çıktım. Barok sanatının karanlık çocuğu Caravaggionun İtalyadan kaçıp şövalye ünvanı alacağı Maltaya gidişi sonrası gelişen psikolojik dönüşümünün eserlerine getirdiği estetiği karakterize ettim. Koleksiyonun genel akışı kalkan, kılıç ve balta gibi erkeksi formlar oluşturuyor. Ayrıca 18 ayar altın yüzük, kolye, bilezik ve küpe tasarımları stilize edilmiş barok detaylarını kullanılarak el işçiliği ile üretildi.

Alexander: Tyran Design’nın tasarımlarını tercih eden erkeklerin stili ve karakterleri nasıl? Kimin takmasını istersin?

Kerem: Tyran, özgüvenini hayata olan keskin bakışından almış, özgür, istediğini her koşulda yapmaya kararlı bir erkek. Seçtiği kelimelerin giysisi olduğunu ve mücevherin takıdan çok sembolik alt metninin inceliğini farketmiş erkeklerin takmasını tercih ederim. Tyran erkeğin sert kokusunu almamanız mümkün değil.

kerem2

Alexander: Neden özelikle aksesuar tasarımı? Aksesuar’dan (yüzük, küpe, kolye, kemer, bileklik) hangisi seni en çok heycanlandıran ve neden?

Kerem: Mücevher değerli maden ve taş kullanımı nedeniyle zamansız ve lüks bir anlayışa sahip. Özelikle bu ülkede erkeklerde aksesuar tasarımı ve çeşitliği zayıf oldugu için yenilikçi bir markaya ihtiyaç vardı. Sembolizmi çok güçlü olduğu için özellikle yüzük tasarımı yapmaktan hoşlanıyorum. Tyran erkeğin yeni kuşağına aktaracağı bir aile yüzüğü olması gerektiğine inanıyorum…

Alexander: Türkiyede aksesuarın kullanım stilini nasıl buluyorsun? Neler eksik, neler fazla?

Kerem: Erkek konusunda zayıf olsa da marka ve tasarım konusunda kadın için birçok zengin alternatif mevcut ama genel olarak bijüteri mantıgı dışında özel ve lüks tasarımlara yönelecek algının oluşması gerekiyor artık.

kerem3

Alexander: Fırsatın olsaydı kimin için ve nasıl bir aksesuar tasarımı yapardın?

Kerem: Roma İmparatoru Caligula için cinsel dürtülerine atıfta bulunacağım fallus tasarımı yapardım.

Alexander: Moda ve stil arasında yıllardır süren düşüncesel bir rekabet var. Aksesuar açısından senin için her ikisi ne ifade ediyor?

Kerem: Stil modanın omurgasıdır o yüzden karakteri olan mücevher tasarımının eti asla çürümez

Alexander: Özelikle aksesuar kullanımıyla bilinen ve ilham aldığın stil sahibi biri var mı? Kim ve neden?

Kerem: Tyran’ın kampanya çekiminde tercih ettiğim, karakteri ve stili ile saygı duydugum modelim ilham kaynaklarımdan biri.

http://www.tyrandesign.com

 

 

Related Images:

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *