SIRADIŞI BİR DENEYİM

By  |  0 Comments

Yazı Oben Budak

Son haftalarda seçim dışında bir şey konuşamaz olduğumuz için atladığım bir sürü yazı var, onları elden geçirmeye başlıyorum yavaş yavaş. Eğlenip de yazamadığım kulüpler, beğenip de öneremediğim filmler, görüp de paylaşamadığım şehirler. Mesela Londra kokteyl haftasına katılıp izlenimlerimi yazacaktım olmadı. Hızımızı alamayıp oradan da Glasgow’a geçerek Dünya harikasi bir golf otelinde kaldım ondan da bahsedemedim. Asıl bir türlü konu gelmeyen şey ise Glascow’a kadar gidip efsanevi cin uzmanı Lesley Gracie ile tanışmam oldu. Bizi William Grant &Son ait distilerisinde karşılayan Gracie, uzmanı olduğu cin konusunda anlatacaklarına başlamadan önce bizi yemeğe götürdü. Bu sırada herkesin aklındaki “Cin neden salatalık ile içiliyor” sorusu iletildi baş damıtımcıya.

gin1

O zaman anladım ki bu iş de tamamen yakıştırma işi. Cin içilip, salatalıklı klasik İngiliz sandiviçi yenilen bir ortamda ikisinin uyumu fark edilip, bu şekilde dünyaya yayılmış. Formülünde salatalık da varmş zaten ama ben fark etmemişim. Ardından Lesley bizi hayatının çocuğunun geçtiği, fotoğraf çekiminin bile yapılmasının yasak olduğu imbiklerin yanına götürdü. Her şeyin başladığı tarihi bir imbikten gül, salatalık ve 11 tane botaniğin nasıl işlendiğini gözlerimizle gördük. 450 litrelik kazanlarda neredeyse butik sistemiyle üretilen cin bu yüzden kusursuz oluyor tabi. Müthiş enerjili bu kadın, çocuk yaşlardan beri bitikiler ve köklerinden çay yaparak mesleğe adım atmış. En başta ailesi için yaptığı karışımlar şimdilerde tüm dünyayı kapsayan bir markalaşmaya hizmet ediyor. Bizim de sıradışı seyahatimizin en büyük hatırası oluyor.

Cin gibi bilgiler

*Hendrick’s Gin, 11 farklı bitkiyi kaynatma ve buğulama yöntemiyle iki farklı imbikten geçirilerek oluşturuluyor. Damıtma yöntemiyle elde edilen tek cindir.

*Damıtılarak elde edilen öz daha sonra salatalık ve gül yapraklarıyla birleştirilerek asıl tada ulaştırılır.

*Orjinali 1948 yılında inşa edilen “Carter-Head” dünyada hala kullanımda olan birkaç imbikten biridir.

*İlk kez Amerika’da satışa sunulduğu 2000 yılından beri piyasada olan Hendrick’s, şimdi dünyanın 70 farklı ülkesinde.

 

 

 

 

 

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *