ADAM: SERSERİ MAYIN FIRAT ALTUNMEŞE

By  |  0 Comments

Mart’ta 26 yaşına basacağını söylemese 20’lerine yeni girmiş olduğunu düşünecektim. Rahat tavırları, sürekli pozitif bakan gözleri “Daha küçük bu yahu” diye düşünmenize sebep oluyor ama durum hiç de öyle değil. Konuştukça derinleşiyor, derinleştikçe kendini daha rahat ifade ediyor. Çok yakında bir dizide 19 yaşında bir genci canlandırdığı yeni rolüyle karşılaşacaksınız ve büyük olasılıkla bize yaşını hiç göstermeyecek. Çünkü onun oyunculuğunda inandırıcılık had safhada. İlk önce Timuçin Esen ile Vicdan isimli bir dizide oynasa da asıl tanınmasını 2014 yılındaki Kaçak Gelinler’e borçlu. Bu hafta gösterime giren Hesapta Aşk filmi ile genç sinemaseverleri mutlu edecek olan Fırat Altunmeşe ile eğlenceli bir sohbet.

adam_30thCover-01

Röportaj Oben Budak

Gelmeden önce birkaç röportajını okudum, röportajı yapanları kısa sürede tavlamışsın, herkes senden çok pozitif bahsediyor. Hakikaten de tanışınca ne demek istediklerini anladım. İyi aile çocuğu diye bir terim vardır ya, senin için kullanabiliriz bunu galiba?

İyi ailenin çocuğu diyelim aslında. Kendi hakkımda iyi bir insan demek çok iddialı olur. Herkes gibi iyi herkes gibi günahkarım…

Oyunculuğun ile annen daha çok ilgilenmiş, anlatsana o dönemleri.

Aslında oyunculuğumla ilgilenme değil de, evde sürekli bir arada olduğumuz için nazım ona geçiyordu. Sürekli değişik değişik suratlar, kıl kıl hareketler yapardım anneme. Aynada tuhaf hareketler keşfedip gidip annemde deniyordum. Onun üzerinde denedim hareketlerimi, mimiklerimi.

Ne diyordu bu girişime?

Sen delisin diyordu ne diyecek. İnsanın deli olduğunu annesinden öğrenmesi de bir tuhaf (gülüyor.) Biraz yaramaz bir çocuktum, okulda da. Öğretmenlere saygısızlık etmezdim ama kuralları çok fazla iplemezdim. Disipline verildiğim bile olmuştur.

Okulda en baba vukuatın neydi?

Duvar kırıyorduk, kapı kırıyorduk. Arkadaşlarla kavga ediyorduk, çocukluk işte.

sol: gömlek TOPMAN, ceket NETWORK sağ: gömlek BURBERRY, triko COS, palto LANVIN, pantolon TWEEN, bileklik ACNE

Ünlü ve efsane bir babanın, İzzet Altunmeşe’nin oğlu olduğunu neden çok sonra öğrendik?

Ne yaparsan yap insanlar sallayacak bir şey buluyor. İzzet Altınmeşe’nin oğlu, torpilli oyuncu… Ama evde öyle bir durum var ki hiçbir zaman İzzet Altınmeşe’nin oğlu olarak yürümedim. Mesela ilk dizim Vicdan’da sadece yönetmen biliyordu, çalışma arkadaşlarım üçüncü haftada öğrendi. Moda’da yaşıyorum ben, oradaki esnaf bile kızıyor bana, niye daha önce söylemedin diye.

Çok alışkın olduğumuz bir davranış değil bu, o yüzden soruyorum. Genelde ailede ünlü biri varsa sonuna kadar kullanılır. Senin öyle bir tutumun olmadı.

Olmadı, bu durum babamdan dolayı böyle. Üniversiteye girdiğim zaman sinema-TV okumak istedim. Oyunculuk ve müzik hayalim hep vardı tabi. Sonra bir ara sınıfta kaldım, üzüldüm ben bu duruma. Okuldan çıkıp Craft’ta oyunculuk dersleri almaya başladım. İyi ki sınıfta kalmışım ki o derslere girmişim.

Müzikal girişimin Siyah Kuşak’tan bahsedelim mi? Dün gece şarkılarını dinledim de baya eğlenceli şeyler var. Albüm haline dönüşecek mi bu icraat?

gömlek TOPMAN, ceket NETWORK, pantolon HE by MANGO, saat HUGO BOSS/saat ve saat

Siyah Kuşak bir nevi indigo kuşağı aslında. 2010’ların çiçek çocukları gibiyiz. Materyalist olmayan, hayal kuran, sevmek isteyen bir duygu kuşağı, bir oluşum. Aramızda oyuncular da var, Yiğit Kirazcı, Metin Akdülger var. Tasarımcısı da var, sokaktaki amca da var. Müzik dünyasına girmek istiyorum ama önemli bir tanıdık bulamadım kendime. Oyunculuktan fırsat bulursam yapmak istiyorum aslında.

Hadi babanın ününden yararlanmak istemiyorsun ama kendin de ünlüsün artık, kendinden yararlanmayı bile mi düşünmüyorsun?

Hep öyle bir hayalim var ama hiç menajer ya da prodüktör tanımıyorum. Alternatif bir şeyler yapmak istiyorum. Müziği kendim için yapacağım, para kazanmak için değil.

Bir nevi özel zevkin aslında, Jamie Foxx’un da müzisyen ruhuna bayılıyorum.

Jamie Foxx hayatımda en çok özendiğim adamlardan biri. Will Smith’i de çok severim. Bazı isimleri enerjisi yüzünden seversin, Will Smith benim için öyle.

Babanın türkülerinin rap versiyonunu yapacakmışsın, nasıl ilerliyor konu?

Rap müzik sample almak üzerine ilerliyor ya, ben de babamın eski türkülerinden bağlamasını, vokalini alıp üzerine müzik yapak istiyorum.

fa4

sol: tişört ve trençkot COS, kazak BALMAIN/BRANDROOM, pantolon G-STAR RAW, sağ: kazak TOMMY HILFIGER

Yeni dizinden mi bahsedelim filminden mi, çok yoğunsun bu aralar.

İlk olarak film vizyona giriyor, Hesapta Aşk… Son 5-6 yıldır yoğun bir şekilde hayatımızda olan sosyal medya tanışmalarının hikayesi. Bir grup genç sosyal medya sayesinde denk geliyorlar ve bir anda arkadaş olup hikayeye başlıyorlar.

Seni şapşal tatlı çocuk rolünde izleyecek miyiz yine, Kaçak Gelinler’de çok tatlıydın.

Teşekkür ederim. Buradaki çocuk Numan biraz daha komik. İçinde bıçkın bir çocuk ama amcasının otelinde çalışa çalışa biraz kendini eğitmiş bir tip. Eğlenceli bir film oldu.

Bir de dizi var gibi?

Şubat sonu ATV’de yayınlanacak, Kehribar adında bir dizi. Daha önce gösteremediğim bir karakteri canlandırıyorum bu yüzden çok heyecanlıyım. Karakterimin adı Kemal, sivri bir karakter.

Moda konusu ile ne kadar ilgilisin, trendleri takip eder misin?

20 yıl önce trend olan bir montu giyip kendimi iyi hissedersem benim için trend o oluyor. Çocukluğumdan beri çok renkli giyinirdim aslında. Bir arkadaşım bir gün bana bakıp “Diyarbakırlı boyama kitabı” demişti hatta. Eşofman ile salaş takıldığım dönemlerde bile çok renkliydim. Kendini nasıl rahat hissediyorsan o sana yakışır. Moda dediğin 10-15 sene sonra kendini tekrar etmiyor mu zaten. Sahip olduğun sevdiğin bir şey varsa atma sakla, zamanı gelecektir nasıl olsa.

fa5

boğazlı kazak ALEXANDER MCQUEEN, gömlek JOHN VARVATOS, bomber ceket ARMANI/BRANDROOM, bileklik ACNE

Dolabında en çok ne var?

Renkli çorap olabilir, beyaz tişört olabilir. En çok şapka vardır aslında, kasketlere bayılıyorum.

İntrnetten alışveriş yapıyor musun?

O konuda çok eski kafalıydım ama özellikle Urban Outfitters’dan alışveriş yapmaya başlayınca açıldım. Türkiye’de bulamadığım şeyleri getirtiyorum tabi.

Kendi alışverişini kendi yapanlardan mısın?

Evet kendim yaparım ama deneme kabinine girmekten üşenirim. Genelde alıp çıkarım, denemekten çok hoşlanmıyorum.

Göğsünde “Kiss Kiss Bang Bang” yazan bir dövmen var, filmden mi etkilendin, yoksa hayat tarzım bu mu, diyorsun.

Kalıpları çok fazla ciddiye almıyorum ben. Her ne kadar dışarıdan öyle gözükmesem de hayatı daha derin yaşarım. Bu durum dövmelerimde de mevcut aslına bakarsan. Dövmelerimin kendime göre bir anlamları var. Herkesin de öyle olmalı bence.

fotoğraflar lara sayılgan/studioplus

moda editörü alexander koko/obex

adam fırat altunmeşe

saç ve makyaj uğur kıral

röportaj oben budak/obex

moda editörü asistanı emir kaynak/obex

Bomonti Hilton oteline teşekkür ederiz

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *