GREAT GATSBY MODASI

By  |  0 Comments

Gatsby-collection-accessories-spectator-shoes-600x400

GREAT GATSBY MODASI

 Great Gatsby, klasikleşmiş bir roman olmasına rağmen, erkek stiline son derece sofistike, asil ve jön bir duruş kazandırmaya devam ediyor. 1974’de film haline getirilen roman, yeniden film olarak çekildi ve geçtiğimiz hafta vizyona girdi. İlk filmin tüm kostümleri Ralph Lauren tarafından tasarlandı ve moda dünyasına stilini altın harflerle kazıdı.

afis

Carey Mulligan ve Leonardo DiCaprio’nun başrollerini paylaştığı film, 1920’lerin stil ve modasını günümüze taşıyor. Filmdeki erkek köstümler ve aksesuarların çoğunu Brooks Brothers ve Tiffany & Co. tarafından özel olarak tasarlandı. Tüm bu detayları düşündüğümüzde Muhteşem Gatsby filmi moda ve edebiyatın sinemayla muhteşem buluşması haline geliyor.

Great Gatsby filmi, kıyafetlerden aksesuara 1920’lerin eğilimlerini günümüz modasına taşıyor. Uzun süredir retro akımlardan etkilenen trendleri takip edenler için şaşırtıcı bir durum değil tabiki. Peki, bu muhteşem film geçmişten günümüze hangi trendleri getiriyor, hep beraber erkek stil parçalarını inceleyelim o halde.

style

 Great Gatsby Stili nasıl olur?

 Joleli sofistike saçlar

Leonardo ve tüm diğer erkek karakterler kıyafetlerin yanı sıra özelikle saç bakımına büyük özen gösterir. Jöleli ve sofistike saçlar daima düzgün taranmış ve parlak. Gerçek ve stil beyefendiler ceket ceplerinde mutlaka küçük bir tarak bulundurulmalıydı. Saç şekline ‘Don’ centilmen adı verilir.

300-GreatGatsby-jpg_012232

Yuvarlak güneş ve optik gözlükler

O dönemde güneş ve optik gözlükleri yüzünün yarısını kaplamak yerine sadece göz çevresi korumak amacıyla tasarlanır. Böylece görüntü olarak hem minimal hem de daha stil duruyor. Model olarak degrade siyah ve gri tonlar en çok tercih edilenlerden. Bazı sofistike erkekler kemik çerçeveli modelleri de tercih edebilir.

glasses

Takım elbise ve yelekler

Her erkeğin gardırobunda tüm takım elbiseleri 3 parçadan oluşuyor: ceket, pantolon ve yelek. Pantolon ve ceket mutlaka birbirine kumaş ve renk olarak uymalı. Yelek bazen kareli veya çizgili olarak kullanılabilir. Ceket kalıbı son derece hassas bir konu. Erkeğin duruşunu asil ve sofistike yapan kaliteli kumaşından ve hassas kalıplarda dikilen bir ceket. Omuzlarda ve belden oturan ve aşağıya doğru hafif bollaşan modeler çok kullanılır. Pantolonlar bazen bol bazen ise dar kalıplarda giyilir. İş dünyası daha düz kumaşları tercih ederken, özelikle jazz partileri veya hafta sonu çay partilerinde çizgili bir ceket veya takım elbise giymek moda haline geliyor.

Brooks-Brothers-Great-Gatsby-Collection

Gömlekler

Kalın çizgili, küçük kareli ve italyan yaka gömlekler en çok kullanılan parçalardan. Takım elbisesine göre bazı erkekler pastel tonlarda düz renkleri de tercih edebilir. Yaz aylarında keten ve ince pamuklu, kış aylarında ise kalın pamuklu, yünlü ve ince gabardin kumaşlar çok kullanılır.

Brooks Brothers has released a limited-edition menswear collection based on suiting created the Baz Luhrmann’s The Great Gatsby

Şapkalar

Hasır ve bez Fedora şapkaları her sofistike ve stil erkeğin en önemli aksesuarı. Partiler, davetler, haftasonu gezmeleri, piknikler, ofis ortamları, her yerde şapkalar büyük bir önem taşıyor. Sokakta tanıdığınız veya tanımadığınız insanlar ile karşılıştığınızda mutlaka şapka çıkarılır ve selam verilir. Centilmenliğin en büyük parçası.

Brooks Brothers has released a limited-edition menswear collection based on suiting created the Baz Luhrmann’s The Great Gatsby

fedora hat

Papyon,kravat ve mendiller

Papyonu ve mendili veya kravat ve mendili beraber kullanma kültürü 20’lilerden günümüze kadar uzanıyor. Bazen aynı kumaşından bile takım olarak kullanılır. Papyonlar genelikle desenli ve küçük boyda, mendiller ise düz ama bazen desenli ve orta boyda. Daha şık geceler için giynme ritualiyle beraber bir çok erkek kelebek papyonları tercih etmekte. Kravatlar ise genelikle çizgili veya 3 farklı kumaşın birleşiminden oluşur. O dönemde kravat iğnesi kullanılmadığı için kravatlar hep düğmeli yelekler veya hırkalar içine yerleştirilir.

bowtie1

kravat

Köstekli saatler

Stiline ve yüksek ritimli hayat tarzına alışık olan şehirli erkekler daima zaman ile adeta bir yarış içinde. Yelek ve altın veya gümüş köstekli saat ikilisi dönemin en kullanılan aksesuar parçaları. Rahat bir kullanım için özelikle zincirleri genelikle epey uzun tutuluyor. Evli veya sevgilisi olan erkekler saatin arka kapak bölümüne sevdikleri kişilerin küçük portlerini yerleştirler.

saat

Pantolon askısı

Erkeğin gardırobunda pantolonların en yakın ve en önemli dostu. Genelikle geniş, renkli, çizgili ve küçük kareli desenler tercih edilir. Kemer görevi gördüğü için, düğmeler bir çok pantolonların kemerine dikilir ve üstten takılır, böylece kullanım daha da rahat bir hale geliyor.

leo

askı

Ayakkabılar

Tüm ayakkabılar farklı derilerden ve bez kumaşlarından el yapımı. Jazz dönemin stili haline gelen iki renkli Oxford ayakkabıları en çok tercih edilenlerden. Yaz aylarında özelikle ince süet deri ve bez kumaşlar rahatlık açısından tercih edilir.

Brooks Brothers has released a limited-edition menswear collection based on suiting created the Baz Luhrmann’s The Great Gatsby

Düğmeli hırkalar

Film boyunca özelikle Tobby’nin giydiği kalın ve ince örgülü, yeşil ve toprak tonlarında düğmeli hırkalar günümüzün casual stilin öncüsü. Gömlek, papyon, bol gabardin pantolon ve ince ceketler ile hem stilin hem de rahatlığının simgesi haline geliyor.

greencardigan

MS00364_GREEN

Bir çok marka 2013 ilbahar-yaz koleksiyonlarında Great Gatsby akımını kıyafet ve aksesuarlarıyla bolca taşıyor. Özelikle Alexander McQueen, Ralph Lauren, Hacket, Brooks Brothers, Canali ve Brioni.

hackett_2249251a

Tattersall-Ginham-inspired-vest-400x600

Sofistike ve stil bir erkeğin dönemi zaman ile ölçünecek bir konu asla olamaz. Gardırobunuzu oluştururken mutlaka size en çok uyan ve sizing taşıyabileceğiniz bir stile sadık kalın. Moda çok değişken, bazı markalar gelir gider, trendler daima değişir, kumaşlar farklı bakış açılarına yol açabilir fakat stil daima kalıcıdır.

Centilmenliğin kitabını yazan Great Gatsby’nin hayatı stilinize stil katsın dilegiğyle….

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *