HAFTASONU SİNEMASI : CAPTAIN PHILLIPS

By  |  0 Comments

Tom Hanks

BU haftasonu sinemada Captain Phillips rolündeki Tom Hanks’i seyretmek iyi bir alternatif olabilir, arkadaşlarla çok iyi bir film seyretmek her zaman iyi bir fikirdir. 2009 yılındaki Somali korsan olayını hatırlarsınız, tüm dünyanın gündemine oturmuştu.

Editör : Oylum Yüksel 

Amerikan yük gemisi, Somalili konsanlar tarafında kaçırılmış, geminin kaptanı Amerikalı Richard Phillips rehine olarak kendini feda edince, gemi ve mürettebat kurtarılmıştı.  Kaptan için korsanlar 2 milyon dolar fidye isteyince, tüm dünya nefesini tutmuş Kaptan Phillips’e ne olacağını merakla takip etmişti. Kaptanın kendini feda etmesi, yani sıradan bir insanın bu davranışı tüm dünyaya ilham verdi ve doğal olarak kahramanca algılandı.

Önce 2010’da Richard Phillips hiç vakit kaybetmeden başından geçenleri anlattığı kitabı yayınladı. Hemen ardından bu yeni kahramanın film hakları satın alındı ve hatta Tom Hanks’in oynayacağı 2011’de duyuruldu.  Bir felaketin, Hollywood’da sonlanması  tam bir Amerikan rüyası …

captainphillips-poster1

Filmin yönetmeni  Paul Greengrass’i Bourne sersinin son iki filmi 2004 The Bourne Supremacy, 2007 The Bourne Ultimatum tanıyoruz. 2010’da yine Matt Damon ile çalıştığı Green Zone filmini çekmişti. Fazlasıyla takıntılı, özenli ve ilginç bir yönetmen. Kaptan Phillips’in hikayesinden etkilenip çekmeye karar verince, filmin gerçekçi olması için gerçekten aynı gemiden bulup açık denizde çekilmesi gerektiğini düşünüyor. Yapım ekibinin delirdiğini düşünmesine aldırmadan da bunu gerçekleştiriyor. Düşünsenize, tüm bu oyuncular, teknik ekip, tıpkı kaçırılan gemideki mürettebat gibi o gemide yaşadılar ve dalgalarda sallanarak, bazen mide bulantıları bazen kafa çarpmaları ile bu filmi tamamladılar. Hepsi haşat olmuştur.

Elimde değil,  Oscar’la ilgili dedikodulardan çok etkileniyorum. Tom Hanks’in bu filmdeki oyunculuğu için değil Oscar’ı alır, bu zamana kadarki en iyi Tom Hank oyunculuğu deniyor. Doğal olarak insan düşünüyor, Forrest Gumps ve Philadelphia’daki Oscarları oyunculuğundan daha iyi ne olabilir ki? Yönetmen Paul Greengrass da bu kadar zor şartlarda bir film çekmesine rağmen, filmden ona kalan en etkileyici şeyin Tom Hanks’in özellikle finaldeki oyunculuğu olduğunu söylüyor. Bu pazarlama bende fena halde işe yaradı. Tom Hanks iyi oynamış oynamamış çok mühim değil de, çatlak bir yönetmenin gerçekten açık denizde çektiği bir film her şekilde sinemada izlenmeyi hakkediyor bence diye düşünüyordum. Nitekim dün akşam izledik filmi, olağanüstü gerçekçi, çok çok etkileyiciydi. Haklılarmış, Oscar Tom Hanks’in! Hatta pek Tom Hanks sevenlerden değilimdir ama oyunculuğuna hayran kaldım. Filmin sonundaki dakikalarda hıçkıra hıçkıra ağlıyordum. Belgeselden bile daha gerçekçiydi. Sinemaya bu yüzden müptelayım, 2 saat oturduğun yerden asla tanımayacağın insanların hayatlarına, hissettiklerine tanık oluyorsun. Mutlaka seyredin, yoksa ne Amerikalı bir kaptanı, ne de Somalili bir korsanı bir daha bu kadar iyi tanıma fırsatı bulamazsınız. Bundan sonra da yaşanmış hikayeleri lütfen sadece Paul Greengrass çeksin, kendisinin de Oscar kazanacağına eminim.

Herkese iyi haftasonları  🙂

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *