JAMES DEAN OLMAK

By  |  0 Comments

Yazı: Zeynep Şimşek

James Dean için aklımdan geçen birçok sıfat varken; olmak sözcüğünü seçtim; çünkü James Dean olmak kolay değil. 1931’de İndiana/Marionda’da doğan bu adam, kısa yaşamında tüm Amerika’yı kendine hayran bırakmakla kalmayarak, günümüze kadar sızmıştır. Bunun yanında, bir gün Michelangelo’nun David’i başka bir gün Paul Cazanne’nin bir eseri olacaktı. Âmâ oyunculukta en iyiye oynayacaktı,  öyle de oldu. Akıllarda yaşam biçimi ve tavırlarından çok stiliyle de mükemmel bir resim bıraktı. Erkek modasının asi çocuğu diye adlandırılan bu adam, imajıyla da sonsuza kadar yaşayacak bir ikon oldu. Sıra dışı ve çekici erkek tarzı bugün hala popülistliğini korurken, James Dean olmayı arzulamak, imkânsızı istemek olmuyor, olmalı. Bu adamın vazgeçemediği deri ceketler ve Jean pantolonlar, gardıroplarınızda muhakkak bulunmalı, tabii ki kendi vücut anatominize uygun ve ideal parçalar olması şart. Birçok modacının sokak stilinden ilham alarak koleksiyon hazırladığı koca bir asırı arkamızda bıraktık. Geleceğe göz gezdirdiğimde sokak stili en top trendler arasında olacak. Genç kuşağı etkisi altına alan bu akım, Rock’n Roll tarzının ilk adımlarıydı. Grunge ve bir o kadar da umursamaz olan, Dean’nin Jean kotları, bol kesim pantolonları ilk tercihleri arasında, paçaları kıvırarak kullandığı kotları, günümüzün modern trendlerini zorluyor. Gün içinde klasik casual, ayakkabılarla kombinlerini tamamlayan James, Breton t-shirtlerle de stiline son altın vuruşunu yapıyor.

11259672_978084382209773_1093718763_o

Genç yaşta hayatını kaybetmesiyle, birçok kitap şiir ve filme konu oldu. Trendler ve dinamikler arasındaki ilk başlıklarda yer alan bu adamın, stili dolaplara yansıyor. Küçük bir not etkileyici gülüşünü unutmamak gerekir.

Ölümüyle ilgili detaylar, hala can sıkıcı olsa da James Dean şuan yaşıyor gibi; 1955 yılı Eylül ayının son günü, Salinas’taki bir yarışa katılmak için “Küçük Piç” adını taktığı Porsche Spyder’ı ile Los Angelas’tan yola çıkıyor. Yolu üzerindeki bir kavşakta, kendisini görmeyerek sola dönen bir arabaya çarpıyor. O sırada hava kararmak üzere ve arabasının rengi gri. Henüz 24 yaşındayken hayatını kaybediyor. Jimmy’yi tanıyanlar  “nedense erken öleceğini biliyordum” diyorlar. Hatta kendisinin de “30’umu göreceğimi sanmam” dediği söylentiler arasında.

11294384_978082812209930_322806490_o

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *