MADE IN ISTANBUL : CAN YUNUS ÇETİNKAYA

By  |  0 Comments

Röportaj : Alexander Koko

Alexander: Yaratıcısı olduğun Can markası nasıl doğdu?

Can: Adımı ve tarzımı yansıtacak şekilde yaklaşık 2,5 yıl bilimsel çalışmanın sonucunda 2010 yılında marka çalışması tamamlandı.

Alexander: 2016-17 kış koleksiyonu hazırlarken ilham kaynağın neydi? Koleksiyonun teması, stili, kumaşları ve renkleri neler?

Can: Koleksiyonun adı Haykırış. Yeni bir keşif yolculuğunda, daha çok sanat üzerine araştırmamı yaptım. Bu araştırma sonucunda beni etkileyen, Selçuklu mimarisinde kullanılan ve günümüzde hala kullanılmaya devam eden, 6. ve 7. Yüzyıllarda ortaya çıkan Rumi ve Palmetlerle birbirini kesen sekizgen ve altıgenlerden meydana gelen çeşitli geometrik oyma ve kabartma taş süslemeleri olmuştur. Yaptırılan bu süslemeler aynı zamanda bağlılığın sembolleri olarak da kullanılmıştır. Dönemin sanatçıları tarafından yapılan bağlılık sembolünden etkilenip günümüzde bu sanatçıların yok olmaları adına haykırış temasını hazırladım.

Alexander: Can’ın tasarımlarını tercih eden erkeklerin stili ve karakterleri nasıl? Kimin giymesini istersin?

Can: Spor, şık ve şehirden sıkılmış, kendine özgün bir tarzı benimsemiş ve özelikle kendi modasını yaratan erkekler.

Alexander: Türk erkeklerin stillerini ve stile bakışları nasıl buluyorsun? Neler eksik, neler fazla?

Can: Yapmış olduğumuz bilimsel çalışmalarda, Türk erkekleri daha çok maskülen tarzını tercih ediyor. Ayrıca kendine özgü kalıp formları ve aksesuar kullanımı var, (örneğin üçgen muskalar, tesbih ve yüzükler gibi). En büyük eksiği ise kendine bakmaması ve modaya epey ilgisiz olması.

Alexander: Fırsatın olsaydı dünyada kimin için ve nasıl bir tasarım yapardın?

Can: Kadir İnanır’a “Can Stili’ni” yansıtmak isterdim.

 

 

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *