MEWOMAG İLE YENİ DİJİTAL ÇAĞ

By  |  0 Comments

Bu ay özel röportaj köşesinde dünya çapında moda, sanat, tasarım ve müzik alanında yeni yeteneklere ve farklı işlere yer veren bağımsız proje MEWO‘nun kurucusu Tayfun Çimen var. Tayfun ile yeni dijital çağ, moda, sanat, MEWO’nun doğuşu ve tabii ki yükselişi üzerine konuştuk.

Röportaj: Alexander Koko

Alexander: Seni kısaca tanıyabilir miyiz?

Tayfun: Okulda dersleri dinlerken kitapların yazılardan boş kalan kısımlarına bişeyler çizmeyi en çok abartan birisiydim. 2000’li yılların başından bu yana web & grafik tasarım ve ihtiyacımın olduğu kadar web yazılım alanlarında geliştiriyorum kendimi. Bu zaman aralığında pek çok projede yer aldım. Her konuda arka planda kalmayı tercih eden birisiyim, fakat son yıllarda bunu başaramıyorum.

Alexander: Yaratıcısı olduğun MEWOMAG digital blog nasıl doğdu? Amacı ne?

Tayfun: MEWOMAG aslında uzun zamandır kafamda planladığım fakat aniden doğan bir proje oldu. Projeyi duyup heyecanlanan bazı arkadaşlarımın desteğiyle çok çabuk sosyal medyada duyuldu. MEWOMAG’i duyan, takip eden ve beğenen çevremdeki arkadaşlarımın bir çoğu ise projenin kurucusu olduğumu hala bilmiyor mesela.

MEWO, içeriğinde müzik ve görsel alanında yetenekli, gerçekten başarılı ve yaratıcı bulduğu insanları; yaptığı işlerle, sanatlarıyla ve kendilerini tam anlamıyla ifade etmeleri ile herkesle paylaşıyor. İçeriği şu an tamamen İngilizce. Bunun sebebi ise; hem ulusal hem de uluslararası olarak bilinirliliğini arttırmak ve çok fazla kişiye ulaşmasını sağlamak. Nitekim de amacına ulaştı. Hergün dünyanın bir çok yerinden mesajlar ve postalar geliyor.

Kendini MEWOMAG aracılığıyla duyurmak, tanıtmak isteyen, alanında yaratıcı kişiler, iletişim kuruyor.

site mewomag

Alexander: MEWOMAG nasıl bir blog? Neyi paylaşıyor konsept olarak?

Tayfun: Dikkatimizi çekmeyi başaran, yetenekli, yaratıcı kişileri her zaman destekliyor ve takipçilerimizle paylaşmaya devam ediyoruz. Yapmak istediği işte başarılı olmuş fakat neredeyse bunun farkında olmayan kişileri de ayrı bir destekliyor, paylaşıyor, paylaşmak istiyoruz. Kendini duyurmak ve bu alanda ilgili kişilere karşı farkındalık yaratmak için çok güzel bir dijital blog oldu.

Alexander: MEWOMAG’i kim takip eder? Nasıl bir sosyal takipçi ağınız var?

Tayfun: MEWOMAG’i herkes takip eder. MEWOMAG.com sitesi sosyal medyada çok daha farklı bir içerik sergiliyor.

#stilllife bol bol renkli, ilginç ve yaratıcı işler paylaşarak bir çok insanın dikkatini çekiyor.

instagram mewomag

Alexander: Gün geçtikçe dijital ve basılı mecralar arasındaki rekabet daha da yükseliyor. Sence dijital dünya, basılı mecraları tamamen geride bırakacak mı? Ne düşünüyorsun bu konuda?

Tayfun: Tamamen geride bırakacağını iddia edemem fakat dijital mecra her geçen gün daha çok tercih ediliyor ve bunun bir çok nedeni var. Elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız, IPAD ve benzeri elektronik eşyalar aracılığıyla herşeye ulaşmak daha da kolaylaştırılıyor. Zaten basılı güncel dergilerin neredeyse hepsinin dijital ortam için uygulamarı/hizmetleri var. Basılı olan dergi bana daha samimi geliyor ve bu devam ettiği sürece aboneliklerimi iptal etmeyeceğim. 🙂

Alexander: Digital bir bloga sahip olmana rağmen halen takip ettiğin ve elinden bırakamadığın basılı bir dergi/ler var mı?

Tayfun: XOXO / DAZED / AnOther / i-D

Alexander: Türkiyedeki digital mecralar ne durumda? Fikirlerini alabilir miyiz?

Tayfun: Moda, Sanat ve Müzik ile alakalı yaratıcı işleri gerçekten yakından takip eden birisi olduğumu düşünüyorum. Avrupa’da yapılan işleri merakla izliyorum. Türkiye bu konuda ne kadar geç kalsa da her geçen gün hızlı bir şekilde yayıldığını görebiliyorum. Aslında mecbur kalınıyor. Güzel de oluyor. Takipçiler artık farklı içerikleri ve yaratıcı işleri görmek istiyor. Bu hizmeti veren sayılı siteler var. Şimdilik.

Alexander: Takip ettiğin, ilham aldığın ve severek paylaştığın blog veya digital mecralar hangileri?

Tayfun: C-Heads / Pitch-Present / Booooooom

İlgili linkler
mewomag.com
instagram.com/mewomag
facebook.com/mewomag

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *