MODERN ESSENTIALS BY DAVID BECKHAM FOR H&M : INTERVIEW

By  |  0 Comments

This march H&M is launching a totally new collection and again in a collaboration with a world famous style icon David Beckham. We have interviewed the design team from Stockholm about this new collection named as Modern Essentials by David Beckham.

How did you decide to collaborate with David Beckham on your Modern Essentials collection? Why David Beckham?

David Beckham is one of the best-dressed men in the world and a fantastic style icon. This collection is a continuation on a long term global partnership with David Beckham that has included several different David Beckham Bodywear collections. This long term global partnership perfectly fits our business idea – Fashion and quality at the best price.

me1

What is the main focus on establishing this collection? Can you describe the evolving of the entire collection by steps? (theme, colors, patterns, fabrics and etc.)

Modern Essentials selected by David Beckham focuses on the important pieces of the season, each updating a men’s classic in fresh fabrics, colors and fits for spring 2015. Key garments include a linen pilot jacket; a white chalk-washed denim jacket; a pale-blue sweatshirt; a stylish linen blazer; a city-slicker polo shirt and the perfect white poplin shirt.

How deep was David Beckham involved in selecting the essential items of the collection? What were his primal responsibilities?

From the very beginning when we started the work on the Bodywear line David has been involved in every step of the process from the design of the products, the fit, the colours and the whole marketing. It has been really exciting to have this close cooperation and David has have contributed enormously to make this the huge success this has become. For the David Beckham Modern Essentials collection, David has been completely involved in selecting his favourites from the collection.

me2

What is the reaction of H&M consumers so far regarding David’s choices from Modern Essentials collection?

We are very pleased with the collection and the outcome of it and we can see that it is very much appreciated by our customers. This is a unique opportunity to offer millions of male fans and our men’s customers a fantastic collection.

We are very familiar with David’s innate and particular sense of style and design. Was it hard working with him this time? How did you guys work it out?

As previously mentioned, we are very proud of this collection and we are very happy with how it turned out. This is a long term collaboration that we are very thrilled and excited about. David Beckham is a fantastic style icon and has contributed enormously to make this happen.

me3

What is it so essential about this collection?

This collaboration offers millions of male fans and H&M’s customers a range of products exclusively selected by one of the most important football players as well as a fantastic style icon. H&M and David Beckham also share the same view of fashion – that fashion is nota matter of price but a desire to express personal style.

Mart ayında H&M tamamen yeni bir koleksiyonu satışa sunuyor ve yine dünyanın en ünlü stil ikonu David Beckham ile bir işbirliği içinde. Ve biz de Stockholm tasarım ekibine Modern Essentials by David Beckham adlı yeni koleksiyonla ilgili sorular sorduk.

Modern Essentials koleksiyonunda David Beckham ile çalışmaya nasıl karar verdiniz? Neden David Beckham?

David Beckham, en iyi giyinen erkeklerden biri ve muhteşem bir stil ikonu.  Bu koleksiyon, David Beckham’la birkaç farklı David Beckham Bodywear koleksiyonunu kapsayan uzun dönemli bir ortaklığın devamı. Bu uzun dönem global ortaklık, iş kavramımıza, modaya ve en iyi fiyatta kalite anlayışımıza mükemmel bir şekilde uyuyor.

Bu koleksiyonun odak noktası nedir? Tüm koleksiyonun gelişimini adım adım tarif edebilir misiniz? (tema, renkler, desenler, kumaşlar, vb.)

Modern Essentials selected by David Beckham, sezonun önemli parçalarını odaklanıyor: erkek klasik giyimin ferah kumaşlarda yeniden güncellenmesine, renklere ve 2015 İlkbahar’ına uymasına. Anahtar parçalar arasında; keten pilot ceket, bembeyaz bir ceket, uçuk mavi sweatshirt, şık keten bir blazer, şehir çocuğu polo tişört, müthiş beyaz poplin bir tişört yer alıyor.

Koleksiyonun ana parçalarını seçerken David Beckham, bu sürece ne kadar dahil oldu? Özel sorumlulukları nelerdi?

David, Body Wear serisine çalışmaya başladığımızdan beri, ürünlerin tasarımu, uyumu, rengi ve pazarlaması da dahil olmak üzere her adımda yer aldı. Bu kapalı organizasyona sahip olmak oldukça heyecan verici ve David, bu büyük başarıyı elde edene kadar sınırsız bir işbirliği içinde oldu. David Beckham Modern Essentials koleksiyonu için, David koleksiyondan favori parçalarını seçti.

Şuana kadar H&M müşterilerinin David’in Modern Essentials koleksiyonundaki seçimlere ilişkin tepkileri nasıl oldu?

Koleksiyondan ve sonuçlarından oldukça memnunuz. Koleksiyonun müşterilerimiz tarafından takdir edildiğini görebiliyoruz. Bu koleksiyon, David’in milyonlarca erkek hayranına ve bizim erkek müşterilerimize sunmak için sıra dışı bir fırsat.

David’in doğuştan gelen kişisel stil ve tasarım duyularına oldukça aşinayız. Bu zamanda onunla çalışmak zor muydu? Nasıl çalıştınız?

Önceden bahsedecek olursak, koleksiyonla fazlaca gurur duyuyoruz ve bu hali aldığı için de oldukça mutluyuz. Bu çok sevindiğimiz ve hakkında heyecan duyduğumuz uzun süreli bir iş birliği. David Beckham, inanılmaz bir stil ikonu ve onun gerçekten fazlasıyla işbirliği içinde olması, bu koleksiyonun olmasını sağladı.

Bu koleksiyonda bu kadar önemli olan nedir?

Bu işbirliği, erkek fanlara ve H&M müşterilerine, eşsiz bir stil ikonu olduğu kadar dünyanın en önemli futbolcularından biri de olan David Beckham tarafından özel olarak seçilmiş bir dizi ürünü sunuyor. Ayrıca David Beckham ve H&M, aynı moda görüşünü paylaşıyor; moda, fiyatlarla alakalı değildir, kişisel stili ifade etme arzusudur.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *