PARIS MEN’S FASHION WEEK 2016 İLKBAHAR/YAZ RAPORU

By  |  0 Comments

Yazı: Merve Yazkan

BALMAIN

image

Rousteing, yumuşak davranmak yerine safari temasını seçerek oldukça cesur bir şekilde esip geçti. Koleksiyona haki rengi hükmetse de Balmain podyumu bundan ibaret değildi. Geçmişine baktığımızda, Balmain ağır işlemelerden ve buram buram zenginlik kokan parçalardan oluşuyorken Rousteing’in Balmain erkeklerinde tatlı bir sadelik var. Çöl botları, sezona göre transformasyona uğramış ve sandal havası kazanmışlardı. Siyah deriler, karamel biker ceketler, askeri pantolonlar da öne çıkanlardan. Her ne kadar safari teması hakim olsa da orduya özgü detayları da görmezden gelmek olmaz. Yeni bir Balmain ordusu mu kuruluyor, ne dersiniz?

DIOR HOMME 

image

Kris Van Assche, yeni Dior Homme koleksiyonu için, yüksek kesimin burjuvazi Fransız erkeklerini geri getirmek istemiş. Terzi elinden çıkmış klasik giyimin ve spor giyimin birlikteliğinden doğan melez bir koleksiyon var karşımızda. Öyle ki, bir noktada filmin bir sahnesi hissini veriyor. Kesinlikle yeterince görsel. İlk model, 3 parça flanel takım elbiseyle çıka geldiğinde Van Assche seyircisini biraz yeterince formda olmadığı için endişelendirmiş olsa da, çok sürmeden koleksiyon kendini gösterdi. Kamuflaj klasik giyimin içine sızdı. 3 parça takım elbiselerin altına flat’lar giyildi, koleksiyon spor giyim ve takım elbiseyi muhteşem bir şekilde bir araya getirdi.

GIVENCHY

image

Riccardo Tisci’nin aktivist kişiliğini bir kenara bırakmak olmaz. Tasarımcının Givenchy için hazırladığı bu koleksiyonda bu kişiliğin izleri var çünkü. Bir kapı var ve modellerin kolye olarak taşıdıkları büyük anahtarlar ise bu kapının hissini veriyor. Fakat orada Tisci’nin iyi bir şekilde kurulmuş dramatik sunumundan daha fazlası vardı.

Bu Tisci’nin dinini rehber olarak kullandığı ilk zaman değil. Onun Instagram hesabına baktığımız da da, Katoliklik konusunda oldukça ciddi olduğunu görebiliriz. Tasarımcının koleksiyon için ilhamı, tüm zamanların gelmiş geçmiş en ünlü, en tutkulu dini ikonlarından biri olan Jesus Christ (İsa Mesih). Koleksiyonda uzun tişörtler, sweatshirtler öne çıkıyor. Tunik şeklinde pantolon ve şortların üzerini kapatacak şekilde giyilen üstler, tasarımcının odak noktasında. Ayrıca gölgelendirmeli baskılarda da İsa Mesih siluetini görmek mümkün.

SAINT LAURENT

image

Hedi Slimane’in Saint Laurent için hazırladığı bu koleksiyona 90’lar havası hakim. 90’ların müzik gruplarından ve ikonlarından da ilhamını alan koleksiyonda Kurt Cobain siluetine rastlamak mümkün. Deri ceketler, deri pantolonlar, sert ve keskin detaylar, sivri aksesuarlar ve materyaller, patchwork’ler koleksiyona ilk bakışta göze çarpıyor. 90’lara özgü gözlükler, çene uzunluğunda saçlar ise bir diğer özelliklerinden. Salaş çekiciliği, kaliteli parçalarla birleştiren çarpıcı Saint Laurent erkekleri var podyumda.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *