ŞEHİRLİ PARK MODASI

By  |  0 Comments

sırt 1

ŞEHİRLİ PARK MODASI

Editör: Alexander Kokoskeriya

Özelikle megapolislerin, semtten semte değişen  oluşturduğu farklı sosyal ortamların her zaman kendilerine göre has bir giyim kuşam stili, bakış açısı ve çemberleri hep mevcüt zaten. O dönemi yaşayan büyükler anlatır, “Beyoğlu’na çıkmak” diye bir deyim vardır mesela. İstiklal Caddesi’ne gelirken insanların giyimlerine kuşamlarına dikkat ettiği söylenir. Bu dönemde de aslında yazılı bir açıklama yapılmasa bile yerine göre giyinmek için insanlar arasında bir sessiz anlaşma vardır. İstiklal’e çıkarken nasıl rahat giyiniyorsan Nişantaşı’na gitmek için daha bir özen gösterebilirsin. Aynı şekilde Fatih’te işin varsa o çevrenin kurallarına göre saygılı giyinerek bu sözsüz kurallara uyarsın.

Converse

Bu bölgeler arasındaki ayrımı bir anda yerle bir eden tek Gezi Parkı sanırım. Yırtık Converse’ini, en rahat eşofmanını geçiren gelmişti Gezi Parkı’na. Sadece festival ortamlarında görebileceğiniz güzellikte bir gençlik vardı orada. Dünyaya farklı bir pencereden bakıyorlardı belki ama konuştukları dil aynıydı; Özgürlük.

sirt-

Tüm semtlerin şehirli erkekleri daha yeşil ve daha özgür bir şehir için tek stil ve tek yürek oldular. Belki babalarından duydukları belki de filmini izledikleri ’68 kuşağında bahsedilen özgürlüğün ne olduğunu anladılar.  Her modanın, her trendin bize geç gelişi gibi ’68 kuşağı da geç uğradı belki ama geldi en sonunda. Nasıl moda ve stil kendini zaman içinde tekrarlıyorsa sosyal özgürlük hareketleri de zaman zaman tekrarlayarak hatırlatmada bulunuyor. Asla unutmamamız gereken şeyler bunlar, iyi değerlendirmek lazım.

capulcu

Park stili: Converse ayakkabı, sırt çantası, jean veya kanvas şort, bisiklet yaka tişört, atlet ve gömlek, akıllı telefon, toz maskesi ve dalgıç gözlükleri.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *