THE COOL WOOL HİKAYESİ

By  |  0 Comments

Yünün sadece sonbahar kış mevsimlerinde kullanıldığına dair ön yargıyı yıkan Sarar Cool Wool Koleksiyonu, yazları serin, kışları ılık tutan yapısıyla şıklığı, sağlığı ve rahatlığı ön plana çıkarıyor. Merinos yünü, vücut sıcaklığını doğal bir klima sistemi gibi etkin olarak düzenleyecek şekilde, nemi vücuttan uzağa yönlendirip, lifleri arasında hapsediyor ve daha sonra atmosfere vererek vücut ısımızın ve nemimizin termo-nötr seviyede sabit kalmasını sağlıyor. Merinos yününün en hafif, moda dostu kumaşlara dönüştürülmüş hali Cool Wool, nefes alma, esneklik, sıcaklığı dengeleme, doğallık ve koku emici özelliklerine sahip.

coolwool2

Karmaşık protein özlü yapısıyla nemi çok seven Merinos yününden yapılan ince ve hafif “Cool Wool” kumaş ve giysiler nemi alırken ısı enerjisi kullanıyor. Böylece fazla ısıyı alan “Cool Wool” giysiler, doğal olarak su buharı açığa çıkarıp serin (cool) bir his yaratıyor.

coolwool4

Cool Wool ayrıca Merinos liflerinin mükemmel elastikiyeti sayesinde, düşük kaliteli ya da sentetik liflerden imal edilmiş giysilere kıyasla şekillerini daha iyi muhafaza ediyor ve “yeni gibi görünümlerini” daha uzun süre koruyarak hem prestij hem de şıklık kazandırıyor.

coolwool3

Merinos yünü, tamamen doğal, bakterilerle ayrışabilen çevre dostu ve sürdürülebilir bir liftir. Cool Wool giysiler, maksimum ağırlığı 190g/m2 ve ortalama elyaf çapı 22.5 mikronun altında kalan “hafif ağırlıktaki” Merinos yün kumaşlardan imal ediliyor. Cool Wool, Woolmark ve Woolmark Blend programlarının bir alt-markası olup dokuma giysiler, trikolar, kumaş ve ipliklere uygulanabiliyor. Buradaki anahtar konumdaki bileşenler kumaş ağırlığı ve ürünün kamgarn bir rota ile üretilmesi ve yüzeyinin tüyden arınmış olmasıdır. Cool Wool kumaş ve giysilerde, yanlızca doğal lif karışımlarına izin veriliyor.

http://www.merino.com/fashion/cool-wool/sarar-ss15/

http://www.merino.com/fashion/cool-wool/

The Wool Lab

Yün ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla The Woolmark Company tarafından kurulan The Wool Lab, moda dünyasının en önemli trend kılavuzudur. Tasarımcılara, markalara, perakendecilere, üreticilere yün trendleri hakkında bilgi verir. Moda, dizayn ve yaşam stillerinden beslenerek yaratılan The Wool Lab kılavuzu yılda iki kez yayınlanır. Dünyanın en iyi şirketlerinin en iyi Merinos yün ürünlerinden seçerek gerçekleştirdiği uluslararası araştırmanın sonucunda ortaya çıkar.

coolwool6

The Woolmark Company, 2016 İlkbahar/ Yaz trendleri için Capri, Montecarlo, Technocasual, Sapeur, Floral ve Neo Trotter olmak üzere 6 konsept belirledi.

coolwool5

Technocasual konseptinde ise klasik çizgiler ve teknolojik inovasyonun kontrast oluşturması fikrinden yola çıkılıyor. Technocasual, özel yöntemler sayesinde spor ürünleri için kullanılan ürünlerdeki rahatlığı ceket ve kazaklara taşıyor. Günlük giysilerde maksimum konforu ve performansı sağlayan yünlü kumaşlardan yaratılıyor.

coolwool8

Sapeur, Kongo’nun 70’lerdeki diktatörlük rejimine karşı halkın protestosundan etkileniyor. Diktatörlük rejiminde sade ve geleneksel tunikleri giyme zorunluluğuna karşı Sapeur, pembe, açık yeşil ve gök mavisi gibi birçok rengi koleksiyonunda kullanarak tezatlık ve başkaldırının bir yansıması durumda yer alıyor. Batılı erkek modasından mümkün olduğunca ayrıştırılarak oluşturulan Sapeur, erkek modasında zerafet ve ateşliliği bir araya getirerek alışılmış erkek modasının dışına çıkıyor.

coolwool7

Dikişlerinde geleneksel Napoli tarzını yansıtan Capri konsepti rahat ve kibarlığı yansıtıyor. Doğal, mavi, grimsi beyaz, mavi renklerden oluşan Capri, erkekler için yünün klasik şıklığını temsil ediyor ve ilkbahar ve yazın da giyilebilen “Cool Wool” kumaşlardan oluşuyor. Monaco Prensliği’nin yaşam tarzından yola çıkılan Montecarlo konseptinde ise kadınların resmi ve günlük kıyafetlerde zarif duruşları baz alınıyor. Art Nouveau stilinden ilham alınan Floral ise çiçek ve meyve desenleri ile ekolojinin sofistike vizyonunu tanımlıyor. Pratik giysileri modayla buluşturan Neo Trotter, genç ve modern bir hayat tarzını yansıtıyor. Detay ve aksesuarlarında şıklığı fonksiyonellik ile birleştiren Neo Trotter konseptinde kumaşlar esnek ve dayanaklı olmasının yanı sıra modern bir çizgiyi koruyor.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *