SİNEMA: THE HUNGER GAMES CATCHING FIRE

By  |  0 Comments

The Hunger Games: Catching Fire (2013)

kolaj

Öncelikle şunu söylemek zorundayım, eğer ki ilk filmi izlemediyseniz, üçlemenin 2. Filmi olan Catching Fire’a gitme konusunda acele etmeyin. İlk film Hunger Games’in dvd’si var, önce ilk filmi izleyin, sonra sinemaya gidin derim,  ilk filmi izlemeyen herkes için 2. filmle seriye girmek tam bir işkence olur.

Üçlemelerde, sadece  ara bölümü dikkate alırsanız genelde bir eksik olduğunu farkedersiniz. Yapımcılar kesinlikle rastgele izleyiciyi hedeflemiyor, 1ü seyretmediysen, 3’ü seyretmeyeceksen  gelme modunda oluyorlar. LOTR’den düşünelim, harika bir film ama The Fellowship of the Ring’i seyretmeden Two Towers’a gittiğinizi düşünün, sürekli ilk filmdeki olaylardan bahsediliyor, anlamıyorsunuz, Gandalf çıktığında herkes seviniyor, siz sebebini çözemiyorsunuz, bir giriş eksikliği, bir final eksikliği, baya gelişme bölümünün göbeği gibi. Suzanne Collins’in üçlemesinde de durum böyle. Hatta biraz abartılmış, ikinci film Catching Fire bittiğinde biz dizi bölümü bitmiş gibi oldu, tam bir film finali yaşandığını söyleyemeyeceğim. Ama bir şekilde Hunger Games’in pek fanı değilken, ikinci film beni üçüncüyü daha da merakla bekler duruma düşürdü.

Jenniffer Lawrence’a hiç bayılmıyorum, film adeta onun filmi gibi lanse ediliyor  ancak bence  serinin bu 2. filmini oldukça iyi yapan diğer oyuncular. Stanley Tucci, Donald Sutherland ve Elizabeth Banks ‘i müthiş bir keyifle izledim, Lenny Kravitz’i görmek her zamanki gibi gülümsetti. Woody Harrelson zaten ikinci filme tereddütsüz gitme sebebimdi, bir de üstüne bu filmde kadroya dahil olan Philip Seymour Hoffman eklenince film tam bir ziyafete dönüştü. İlk filmde oyundaki sertliği, aksiyonu hatırlıyorsanız bunu 3’le çarpın, film ciddi anlamda hızlanmış. Bunda filmdeki yönetmen değişikliğinin de büyük etkisi olmalı. Francis Lawrence genelde televizyona iş yapan bir yönetmen ama bu filmdeki başarısı herkesi mutlu etmiş anlaşılan, final bölümünü de Francis Lawrence çekiyor.

Üçlemenin son filmini şimdiden 2’ye bölmüş durumdalar, tıpkı Harry Potter, Twilight  gibi finali part1-part 2 izleyeceğiz. Benim için üçlemeler 1. Sınıf ve 2. Sınıf olarak 2’ye ayrılıyor, finali 2’ye bölenlerin hepsini otomatik olarak 2.sınıf’a atıyorum, Peter Jackson The Return of the King’i 2’ye bölmediyse kimse bölmesin lütfen, ayıptır.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *