TÜRK MODASINA YÖN VERENLER: HAKAN AKKAYA

By  |  0 Comments

Röportaj: Alexander Koko

Tasarım yapmak ve özelikle kendi tasarımlarını sokaklarda insanlar üzerinde görmek nasıl bir duygu? Senin tasarımlarını nasıl bir erkek giyer/giymez?

Bir işi severek yapıyor olmak insanın hayatında çok önemli ve ben işimi severek,büyük keyif alarak yapıyorum.Bununla beraber de yaptığım tasarımları insanların üzerinde izlemek te keyif verici.

Şık olmak isteyen tüm erkekler giyebilir tasarımlarımı,bunun için bir sınırlandırma yapmıyorum.

Moda ve stil arasında yıllardır süren düşüncesel bir rekabet var. Senin için her ikisi ne ifade ediyor?

Moda yüzeyseldir.Stil ise daha öznel, herkeste olmayan fakat olması gereken  kavramdır.Sürekli değişen modanın yanında stil kalıcıdır,aslında bir stilin varsa o yaşam boyu seninledir.

İlham aldığın stil sahibi biri var mı? Kim ve neden? 

Coco Chanel ve Tom Ford u beğenirim.Ama konu ilham almaksa herşey benim için ilham kaynağı olabilir,Özellikle yurtdışı seyahatlerimde sokakları oradaki insanların yaşantısını giyimini gözlemlerim.

2015 Sonbahar/Kış koleksiyonu hazırlarken ilham kaynağın neydi? Koleksiyonun teması, kumaşları ve renkleri neler?

Tüm koleksiyonlarda olduğu gibi yine iddialı ve çarpıcı bir Hakan Akkaya olacak.Ama detayları tabii ki önce fashion week’te görebileceksiniz.

Türkiye’deki erkek moda ve stil dünyasını nasıl buluyorsun? Neler eksik, neler fazla?

Günümüzde erkekler dış görünüşlerine daha özenliler ve giyim konusunda oldukça ilerleme gösterdiklerini düşünüyorum, tek problem şık olmak adına bazen fazla zorlamaları. Bununla beraber vücut tiplerini tanımadan giyinmek te yaptıkları en büyük yanlış bence. Özellikle de takım elbise giymekte sıkıntı yaşıyorlar.Giyecekleri takım elbisenin güçlü görüntü vermesi ,üzerlerine tam oturması için doğru bedende olması çok önemli.Genelde erkeklerin üzerinde hep bir beden büyük takım elbise görüyorum. Bu iki noktaya dikkat etmeleri şık görünmeleri için çok önemli aslında.

İstanbul’un moda nabzı senede iki defa düzenlenen MBFWI etkinliğiyle atmaya devam ediyor. Düşüncelerin neler?

Türk modası uluslararası platformda hakettiği yeri bulmaya çalışıyor ve MBFWİnin bu doğrultuda tasarımcıların kendini gösterebildiği bir alan oluşturduğunu düşünüyorum.

Ayrıca senede iki kez böyle bir etkinliğin gerçekleşmesi ülkemizde tasarımı hep canlı tutuyor.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *