BİR ‘AMERICAN HUSTLE’ HİKAYESİ

By  |  0 Comments

AmericanHustle3

Yazı: Oylum Yüksel

American Hustle’ı hala izlemediyseniz ve izlemek için birilerinin tavsiyesini bekliyorsanız yanlış yoldasınız. Bazı filmleri iyi olduğu için değil, tüm sinema sektörü ısrarla ittirdiği için seyretmek zorunda kalıyoruz. Amy Adams ile En iyi kadın (komedi/müzikal), Jennifer Lawrence ile En iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Golden Globe kazanan, diğer 4 dalda ucundan dönen, Oscar’a ise tam tamına 10 dalda aday olan American Hustler’ı izleyeceksin diyor Hollywood, emir büyük yerden, lütfen izleyelim. Keşke her ittirilen filmde Christian Bale, Amy Adams, Jeremy Renner gibi isimler olsa, zevkle idare ederiz ne olacak!

Oscar’a “En iyi film” dalından aday olan 9 filmden ikisini henüz izlemedim ama açıkçası her izlediğim filmde daha çok heyecanlandım; American Hustle hariç. American Hustle, Türkçe adıyla Düzenbaz açık ara Oscar’ın en zayıf halkası. İzlemesi oldukça keyifli bir Pazar filmi. Normal şartlarda filme itirazım olmaz, zevkle izlerim, unuturum gider. Fakat film Oscar’a aday oluyorsa, muhteşem filmlerle bir tutuluyorsa orada duralım. Tıpkı geçen sene ittirilen ve hiçbir anlam veremediğim Silver Linings Playbook gibi. Aaaa ne tesadüf onu da David O. Russell yönetmişti, Jennifer ve Bradley yine Oscar’a aday olmuştu. Şu an o yayvan Amerikan aksanı ile “who the hell is David Russell?”  diye bağırasım geldi. Sektör bir olup bu adamı niye seçti, ve niye ısrarla yüceltiyorlar, Robet de Niro bile O’nun için yan rollerde oynamayı kabul ediyor inanın anlamadım. Silver Linings Playbook pembe diziden hallice bir filmken, suni bir sinir krizi sahnesi ile Jennifer Lawrence’a hiç haketmediği bir Oscar kazandırmıştı. Bu filmi mutlaka izlemeli ve tarafınızı seçmelisiniz, yoksa inanın bu sene Oscar’ları izlemek hiç keyifli olmaz.

AmericanHustle2

Film iki haydudun yakayı ele vermesiyle, FBI’ın eline düşmesini, tecrübesini konuşturarak bazı düzenbazların yakalanmasına yardımcı olayım derken, kendilerini FBI zoruyla politikacılara tuzak kurarken bulmasını anlatıyor. Bradley Cooper FBI ajanı,  Jeremy Renner ise tuzak kurulan politikacı. Düzenbazlar Christian Bale ve Amy Adams, Jennifer Lawrence ise Christian Bale’n istenmeyen karısı.

Filmde, David Russell’ın bana göre ilk ve tek başarısı olan, 2011 yapımı The Fighter filmi ile Oscar kazanan Christian Bale var. Bale, filmde düzenbazlığın kitabını yazanlardan. The Fighter filmi için ne kadar kilo verdiyse, American Hustle için bir o kadar almış, o göbekle çok da tatlı olmuş. Christian Bale bana göre 2013’te Oscar’lık performans sergiledi ama bu filmde değil, Out of the Furnace filminde cefakâr abi Russell Baze rolüyle. O film 14 Şubat’ta gelecek, Woody Harrelson ve Casey Affleck de o filmde çok iyiler, mutlaka seyretmenizi tavsiye ederim.

AmericanHustle

Filmde düzenbaz Christian Bale’in ortağı, yine The Fighter filmi ile iyi bir oyuncu olduğunu ispat eden Amy Adams. Amy Adams’ın Blue Jasmine’de Cate Blanchett’ı ve August: Osage County’de Meryl Streep’i izlediyse, Oscar hayali kurmadığına eminim, akıl var mantık var.

Aynı gerekçelerle Bradley Cooper’ın Captain Phillips’deki Somalili haydut rolündeki Barkhad Abdi ve Dallas Buyers Club’daki Jared Leto dururken hayale kapılmadığını var sayıyorum. Jennifer Lawrence’ın da Blue Jasmine’deki  Sally Hawkins ve 12 Years a Slave’deki Lupita Nyong’o duruken hayal kurmamasını dilerdim ama eminim geçen seneki Oscar ve bu seneki Golden Globe onu hakkettiği ile ilgili tuhaf bir illüzyona sürüklemiştir. Filmde Jennifer Lawrence’ın sahneleri baya kötüydü. E! ve benzeri medya kanalları kıza tapmaya ve kendisini J-Law şeklinde anmaya başladı bile. İzleyen herkes bir travma olarak o gereksiz rock & cleaning sahnesini hatırlayacaktır. Live and let die söylediğini bu sahne (http://www.youtube.com/watch?v=sk8CMTTDci0  ) tüm zamanlar, en kötü, en alakasız sinema sahnelerinden biriydi herhalde.  Bu sahneyi beğenenler aynı zamanda Justin Bieber’i de beğenmişti…

AmericanHustle4

Tüm bu eleştiriler film 10 dalda Oscar’a aday olup gözümüze sokulduğu için, bu iddiaları yok sayarsak 1970’lerin kıyafetleri ve stili ile film izlemesi çok eğlenceli, harika bir Pazar filmi.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *