EN ŞIK 1970 VE 1990 ERKEK HALLERİ

By  |  0 Comments

Yazı: Zeynep Şimşek

1990’lar

2

Aslına bakarsanız bu iki dönem birbiriyle kafa kafaya gidiyor. Moda en çok neden etkileniyor derseniz, bizde henüz cevabını bulamadık. Biz örneklerle açıklayalım, sizde kendinize en uygun bulduğunuz dönemi seçin. Benim gözümde cinsiyet faktörünün kaybolduğu iki dönem var; 1990’ lar ve 1970 ‘ler ve modaya sunulabilecek binlerce dinamik. Tasarımcıların bakış acıları ise; eklektik bir tarz olduğu ve ticari yaklaşımlarla birleştirilerek önümüze tekrar sunulduğundan yana. 90’larda bu rahat ve seksi olmama cabası inanılmaz bir his yaratıyor bende, bu çabasız caba aslında çok seksi.

1990’larda erkek giyim için yaratılan, akımlar dinamikler ve pop star gibi görünme durumu hala geçerliliğini koruyor, çok yakın bir geçmiş bu hepimiz etkileniyoruz ve gelen yeniliklerle mix ediyoruz. Buda çok farklı ve biz olan bir görünüm yaratıyor. Calvin Klein ve Helmut Lang bu akımdan yararlanarak, yıllardır harika koleksiyonlar yapıyorlar stillerinde ‘’grunge ‘’ çok yönlü olma durumu hala sıkça rastlanır halde. Hem bu kadar iddiasız hem de seksi olmayı kişisel bir evrim olarak görüyorum.

3

Günümüze çok yakın bu tarih modernizem ‘lede çok çabuk örtüşebiliyor.Kentsel ve modern akım kendi içine alarak farklı bir görünümden ziyade yeni bir nefes yaratıyor.Spor kesimler , spor yapan ve yenilikçi bir neslinden de ilham alınıyor.Yani full house görüntüsüyle 90’lardan çok uzaklaşmadan bu görünüme de yakın olabilirsiniz.

Modern 1990’lar

4

1970’ler

5

Disko toplarının, evde izlenilen TV dizilerinin arkasında bir yasam daha var; bu ikonik eğilimler dışında değişmeyen moda dinamikleri bizi bizden alıyor. Erkekler için yeni bir kavram arayışıdır diyor; Dior kreatif direktörü, bu arayış tasarımcıları ve bir çok endüstri insanını heyecanlandıran ve teşvik eden bir durum. Ah İlham alınacak ne çok film ne çok şarkı yâda disko topumu demek istedik; evet bu nesil özgürce eğlenmeyi ve parti kültürünü de bu yıllarda keşfetti. Bu muhteşem bakımlı görünüş kadınları da etkisi haline aldı, deri ve parlak ruganlardan kurtulamadık o yıllarda. Aksesuarlar baslı basına bir servetti. Arzu edilen o üçgen form da devreye girdi; omuzlarda genişleyen vatkalar belle doğru kavis aldı . ‘’ Sarah Gilillan ‘’diyor ki; erkelerin kişisel stil hizmetine ihtiyaçları neden olsun ki, onların hayat tavırları bir stil. O yıllarda Tom Ford ise en iyi görünen takım elbiselerden birine imza atmıştır; buradan suna varıyoruz. Erkeğin centilmen görünme arzusu hiçbir zaman değişmeyecek sadece farklı detaylar ve renkler kazanacaktır.

6

1970’ler denince akla rock ‘n roll ve tabiki sesleriyle ve sahne performanslarıyla akılda kalan adamlar; kim mi bunlar Bowie , Iggy Pop, Lou Reed , ve Mick Jagger .Göleriniz şimdiden gümüş ve altınla ışıldadı , üzülmeyin bu trend bu yıllar dada oldukça var. Erkek giyim ve stilinde büyük bir direniş gerçekleştiren Gucci’ yi unutmamak lazım. O yıllarda bir çok starın deneysel tecrübelerinde şahitlik yaptık. Hepsi çok özgür seksi ve yenilikçiydi . Bu dönem hiç görmediğimiz kadar desen gördük, renkler formlar ve çiçekler; inanılmaz ilham verici biliyorum. Bu yıllardaki en büyük jübile gerçekleştiren markalar ise Bence Prada, Gucci ve Jonathan Saunder’s. Çünkü bu markalar 70 ler koleksiyonlarıyla hala aklımızda inanılmaz yerler işgal ediyorlar.

Modern 1970‘ler

7

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *