THE LORD OF WATCHMAKING: TAG HEUER

By  |  0 Comments

Yazı ve derleme : Alexander Kokoskeriya

Fotoğraf ve kaynak www.tagheuer.com

tag6

Milano’daki erkek moda haftasını bitirdikten sonra seyahat rotamı İsviçre’ye yönelttim. Daha önce de gittiğim Cenevre ve Zürih şehirlerin iç içe geçmiş tarihini, mimarisini ve muhteşem doğasını görmek yerine bu sefer saat ustalarının büyülü yerlerini keşfetmeye yola koyuldum.

Bunun için seçtiğim rotalar ise Saat ve Saat’in de en önemli markası olan Tag Heuer’in Neuchatel’deki genel merkezi ve Chevenez’deki ana fabrikası oldu. Arabada giderken zaman zaman Alp dağların yamaçlarındaki karlara dalıp adeta geçmişe zaman yolculuğu yapıyormuşçasına rehberin sözlerinde kayboluyordum…

tag4

Bu dev ve efsanevi markanın geçmişi 1860 yılında Edouard Heuer tarafından açılan ilk ve minicik bir saat atölyesiyle başladığını görmek bambaşka bir deneyim oldu benim için. Saatlerinizi geçmişe doğru ayarlamaya hazır mısınız?

1860

Tag Heuer, en prestijli motor yarışlarının, efsane dalgıçların, spor araba imalatçılarının, Formula1’den Indy 500’e, Juan Manuel Fangio’dan Lewis Hamilton, Jenson Button’a, McLaren, Mercedes, Audi Sports, Tesla Motors’a kadar meraklısına çok şey ifade eden olayların, efsane isimlerin zaman tutucusu ve saat markası olmak dışında aynı zamanda önemli bir hayat biçimi taşır.

tag 10

Tag Heuer müşterisi aslında saatini alırken bu yarışlardaki tutku ve heyecanı da birlikte satın alıyor. Eski olimpiyat ve spor yarışlarını izleyenler çok iyi bilirler ki Heuer markası mekanik kronografta ve bugünkü zamanlama teknolojilerinde ilk ve en önemli isim.

tag 9

Peki yaklaşık 150 küsür senelik bu zaman maratonunda markanın nelere imza attığını hep beraber bakalım mı? Sizin için en önemli tarihi gelişmeleri aşağıda sıraladım:

tag 8

1916 yılında Charles Edward Heuer, saniyenin 1/100’ünü ölçebilen ilk mikrografı bulmuş ve Heuer1920 Antwerp, 1924 Paris, 1928 Amsterdam olimpiyatlarının zaman tutucusu olarak seçiliyor.

krono

1958 yılında ailesinin son varisi olan Jack Heuer markaya katılıyor ve işlerin büyük bir bölümünün başına geçiyor.

1958

1964 yılında, Jack Heuer’in Carrera kronografı 1950’lerin “Carrera Panamericana Mexico Otomobil Yarışları” anısına piyasaya sürmesi Heuer için çok önemli.

carrera-tag

1969 yılı ise Heuer’in geçmişinde önemli bir rol oynar. Dünyanın ilk otomatik kronograf, suya dayanıklı kare kasası “Monaco” o yıl piyasaya sürülüyor.

Heuer-Monaco-Steve-McQueen

1970 yılında gerçek hayatında da sürat meraklısı ve motosiklet yarışçısı olan efsane aktör Steve McQueen, “Le Mans” filminde bir oto yarışçısını kolunda Monaco saatiyle canlandırmış. Bu model, saat meraklıları arasında kare saatin efsane modeli olarak hala en gözde olanı. Ayrıca Steve Mcqueen’in filmde kullandığı bu saat, 2012 yılı içinde açık arttırmayla 800 bin dolara satıldı.

tag1

 1982 yılında Heuer, bir spor saatte olması gereken 6 önemli özelliği Aquaracer modelinde ön plana çıkarmıştır.

1) 200 m su geçirmezlik

2) Tek yönlü dalgıç çemberi

3) Gece parlayan rakamlar ve ibreler

4) Vidalı tepe

5) Çift emniyetli metal klips

6) Çizilmeyen safir cam

aquaracer

1985 yılında Heuer firması TAG (Technische Avangarde) Group Holdings S.A. tarafından satın alınıyor ve markanın adı “TAG HEUER” olarak değişiyor.

1987 yılında Tag Heuer, insan omurgasından esinlenerek yeni bir bilezik yapısı ve saat modeli piyasaya sunuyor. ‘S/EL’ denilen bu model, bileziğin yapısı nedeniyle bileğe tam oturduğundan kolay ve rahat taşınıyor. Daha sonraki yıllarda bu bilezik yapısı biraz değiştirilerek bu model ‘Link’ olarak yeniden adlandırılıyor.

tag-link

1992 yılında Tag Heuer’in F1 macerası başlıyor. Dünyanın en teknolojik yarışlarına zaman tutuculuğu yapmak Tag Heuer markasının prestijini bir hayli arttırıyor. F1 adeta markanın soyadı haline geliyor. Bu süreç 2003 yılına kadar kesintisiz devam ediyor ve markanın tanıtımında önemli rol oynuyor.

1992

1999 yılında Tag Heuer ünlü Fransız lüks ürünler grubu LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton tarafından satın alınıyor.

2007 yılında F1 yarışçıları Fernando Alonso, Lewis Hamilton ve Kimi Raikkonen Tag Heuer’in marka elçileri arasına katılıyor. Aynı yıl Tag Heuer Grand Carrera modellerinin sunumu yapılıyor. Calibre RS modelleri ile mekanik saatte dönen disk sistemi bazı ibrelerin yerini alıyor.

race-tag

2009 yılında Leonardo Di Caprio, Tag Heuer elçileri arasına katılıyor. Aquaracer 500m, Monaco LSve Monaco Calibre 360 Concept modelleri de aynı sene içinde piyasaya sunuluyor.

leo

2010 yılı, Tag Heuer’in 150. yılı. Tag Heuer, bu önemli yılını, Calibre 1887 otomatik kronograf kendi makinesiyle taçlandırıyor. Ayrıca, aynı yıl Tesla Roadstar Ecological Adventure’a destek oluyor.

calibre-1887

Son altı yıl içinde Tag Heuer markası sayısız ünlüler ile sosyal hayat ve özelikle sporun her alanında saat ustalığını fevkalade kampanyalar ile taçlandırmaya devam ediyor. Son günlerde en göze çarpan ise ‘Don’t Crack Under Pressure’ global sloganıyla Chris Hemsworth ve Tom Brady aktörlerin de bu efsanevi saat dünyasına katılması oldu.

tom-brady

chris

Geçirdiğim bir hafta içinde ve özelikle Tag Heuer 360 müzesini ziyaret ettikten sonra saatlerin tarihini, ustalığını ve tüm imalat aşamaları incelidikten sonra beni gerçekten Heuer büyük hayran bıraktı…

Tagheuer3

Bu kadar önemli olan saat tutkunluğuna dair bilgi edindikten sonra kolunuza saatlerin efendisi, zamansız bir Tag Heuer yakışmaz mı?  Bence tekrar düşünün çünkü para ile bile satın alamayacağınız zaman kavramını çok kaliteli bir saat ile taçlandırabilmek sizin elinizde!

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *