SAKİL GÖRÜNÜMÜN MODA SANILDIĞI ÜLKE

By  |  0 Comments

OBEN-BUDAK-e1362954655352

Bu sene sezonu erken açıp hafta sonu Bodrum’a gittim. Sokaklarda bile in-cin top oynayınca insanın canı sıkılıyormuş bunu fark ettim. Ve itiraf edeyim İstanbul’da hiç izlemediğim kadar televizyon izleyip kendimi zehirledim.

Oben Budak 

Bir süre takıldığım Türkiye’nin Müzik Ödülleri gecesinde yine starlarımızın rüküşlüklerine güldüm oturduğum yerden. Hani Okan Bayülgen usulü bütün sanatçıların geceye katıldığı kıyafetleri ekrana dondurup vererek bir program yapsan, törene katılanların yarısından fazlasıyla uzun bir program hazırlayıp, eğlenebilirsin.

Galalar, ödül törenleri gibi starlarımızın “süslenip-püslenip” gitmesi gerektiği yerlere katılıma genel olarak bir bakıyorum ve çoğunun yanına gidip “Çok sakil gözüküyorsun, kimse söylemedi mi bu kıyafetlerle evden dışarı adımını atmaman gerektiğini?” diye sorasım geliyor.  Kadınlar dekolte yarışına girmeyi şıklık zannederken, erkekler de takım elbise giydiklerinde “olduk” zannediyorlar. Her takım elbise giyen “olsaydı” her gün işe giderken bu tarza bürünen bankacıların trendsetter olup çıkmaları içten bile değildi.

Tuhaf renkler, tuhaf tasarımlar giyip ortada olmuş gibi dolaşanların çok da suçu yok aslında. Ekipten birinin gücünü toplayıp doğruyu söylemesi gerekir. Mesela “Efendim o paça boylarınızın uzunluğu ne olacak, bacak boyunuza göre ayarlatsa mıydık” diyemiyor mu kimse? Ya da “Bu kıyafeti aşırdığımız markanın kullandığı model en az 185cm, sizin 1.70 boyunuza bu takım oldu mu şimdi” diyen biri de çıkmaz mı?

Peki ya “O kadar göbeğiniz var ki, o takımı giyince Batman’deki Penguen Adam’a benzediniz diyen biri de hiçbir zaman olmaz değil mi? Çünkü starların çalışanları, yanında çalıştıkları kişiyi yağlasınlar diye oradalar zannediyorlar. Sürekli poh pohlanmaya alışan kişiler de normal olarak ne giyse kendilerine yakıştığını düşünüyorlar ama işin doğrusu hiç de öyle değil.

Kim olursa olsun, giydiği şeylere tarafsız bir gözle aynada bakmasını bilmeli. “Ama çok moda” bahanesiyle giymek istediğiniz şeyler bazen vücut tipinize uymayabiliyor. Göbeğiniz varsa dar takımlar peşinde koşmayı, enseniz kalınsa gömleğinizin üst düğmesini iliklemeye çalışmayı, omuzlarınız dar ise italyan erkeklerine özenip geniş kalıplı takımlar giymeye kalkışmayın. Size ne yakışır göremiyor olabilirsiniz ama, iddialı bir hazırlık birden fazla kişinin fikrini alırsanız daha iyi olabilir. Fikrini aldığınız kişiye her şekilde açık olmasını söylemeniz de önemli. Çünkü insanlar genelde doğruyu söylediklerinde karşı tarafın üzüleceğini hesaba katarak farkında olmadan daha büyük bir kaos yaratıyorlar. Sakil görünmemenin ana kuralının açık sözlülükten geçtiğini bilmiyorlar…

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *