RENKLERİN ANLAMINDAN BANA NE?

By  |  0 Comments

OBEN-BUDAK-e1362954655352

BU sene erkeklerin en fazla giyeceği renkler belli oldu, kazananlar; parlement mavisi, hardal sarısı, şarap bordosu ve beton grisi. Sadece bunlar değil tabi, bu renklerin etrafında dolanan komşuları da yıl boyu giyeceklerimiz arasında olacak.

Oben Budak

Her sene böyle oluyor, bütün renklerle anlaşamıyorum ben. Geçen sene mora gıcık olmuştum mesela. Çocukluğumdan beri sevmediğim bir renktir. Bunu böyle söyleyince de arkadaşlarımın tepkisi “Mor duygu rengidir nasıl sevmezsin, mistik bir yücelik getirir bulunduğu ortama” der utanmamı beklerler. Ama sevmiyorum işte moru, var mı diyeceğiniz. Belki de o mistik yücelik için renge ihtiyacım yok benim. Hem mor bir duvarın ortamı mistizme değil anaokulu duvarına çevirdiği gerçeğiyle yüzyüze gelmek lazım galiba.

Bu seneki trend renklerden de hardal sarısı bana göre değil. Zaten -beyaz tenime bir parça katılmış buğday tenlilikten olsa gerek- hardal sarısı üzerime hiç yakışmaz. Hem bildiğin sarı varken hardal sarısıyla kim uğraşır?

Böyle düşünürken hardal sarısının da falına bakıverdim internetten. Dar fikirlilik, dürüst olmama gibi anlamları varmış. En sevdiğim renklerden dostum tam sarının anlamı ise “sosyallik, iletişim yeteneği ve düşüncelilik” olarak tanımlanıyor. Yazın eve girmeden kendimi sürekli sokaklarda bulmamın bir sebebi güneşin dünyaya yaydığı “sosyallik” ışınları mı yani?

Griyi de seveceğim bir türlü tam iyi anlaşamıyorum. Anlamına bakınca gri seven insanların genellikle olaylardan uzak durmayı ve karışmamayı tercih edenler olduğunu öğrendim. Ben ise olayların ortasında yer almazsam, karışmamayı bırak, burnumu sokmadan rahat edemiyorsam griyle anlaşamadığım için suçlanamam. Hem karamsarlık ve içe kapanıklığa da neden olduğu söylenen bu rengin benle anlaşamaması da gayet doğal.

En çok sevdiğim iki renk olan kırmızı ve turuncunun ortak özellikleri arasında “iştah açması” bir tesadüf olmamalı. Ama kilomu rahat koruyacağım diye bu iki güzel renkten vazgeçemem. Hem kırmızının tansiyonu ve kan akışını hzılandıran yönü varmış. Turuncunun da yorgunluk giderici özelliği.

Renkler hakkındaki bu özellikleri bilmediğimi sansam da beynimin bu tonlarla aşk yaşamasının bir açıklaması olmalı. Ama ben açıklama istiyor muyum, hayır!

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *