SİSTEM NE SENSİN NE DE BEN

By  |  0 Comments

OBEN-BUDAK

HİÇBİRŞEY konusunda anlaşamayan sinirli halkımız her yılbaşı döneminde bir de bunun için atışır. Yeni yıl kutlansın mı kutlanmasın mı diye bir tartışma çıkabiliyor mesela. Çok basit bir tabirle “Abi bırak isteyen kutlasın, istemeyen kutlamasın” diye sona erdirilebilecek bir tartışmayken her sene konuşulan konular daha ağdalı bir hale gelip uzar.

Yazı: Oben Budak

New Years 2010

Kendine ters olan şeyleri dini göstererek kötülemeye bayılan taraftakiler “Dinimizce böyle bir kutlama öngörülmüyor”  diyerek işin içinden sıyrılırlar. “Bu öyle bir kutlama değil ki, olayın dinle uzaktan yakından bir alakası yok” demeye çalışsan da nefesini tüketirsin sadece.

Bir diğer sinirli kesimde “Ben böyle sistemsel şeylere karşıyım abiciler” diyenler. Onlar da zaten olan biten her şeyi sistemin suçu olarak görenlerdir. Mottoları “Amerikan adetleri bunlar, sırf hediye alalım, para kaybedelim diye uydurulmuş”  tanımlamasıdır. Tamam kabul ediyorum, yeni yıl kutlama seansları Amerika’nın pazarlama şaheseri olabilir. Ama burada Hatice’ye değil, neticeye bakmamız gerekiyor sevgili dostlar. Yeni yıl sayesinde ne zamandır konuşmadığın arkadaşlarınla irtibata geçmek, gece düzenlemek, ufak tefek de olsa hediyeler almak kimi mutlu etmez ki? Kimi motive etmez ki? Kimi giderek zorlaşan bu hayat şartlarında biraz daha yaşama tutunur hale getirmez ki?

Hepimizin sistemle sorunu var, olmalı da zaten ama güzel günler geçireceğimize kesin olarak bakılan kutlamalarda bu düşünceleri bir kenara bırakmakta yarar var. Böyle bir dönemde akıldaki sorular; yakınlarıma ne alacağım ve en uygun kırmızı iç çamaşırını nereden alacağım olmalı bence.

Herkese şimdiden iyi seneler, takmayın kafanıza nasıl olsa geçiyor…

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *